Zápal prostaty a jeho liečba

floating-leaf
floating-leaf

Nepodceňujte zápal prostaty

Chodíte často močiť aj v noci? Ste unavený, nevyspatý? Je možné, že máte zápal prostaty. Zápal prostaty je iste nepríjemný mužský problém. Je známy aj pod názvom prostatitída. Ako spoznať, že trpíte zápalom prostaty a ako liečiť zápal prostaty?

Zápal prostaty a jeho príznaky

Zápaly akéhokoľvek druhu berú ľudia zvyčajne na ľahkú váhu. Považujú ho za niečo, čo sa postupom  času zmierni alebo zmizne samovoľne bez akéhokoľvek snaženia sa. Neliečené zápaly sa však môžu vypomstiť. Z akútneho zápalu sa stáva zápal chronický, ktorý môže časom prerásť dokonca do rakoviny. Stačí prvotnému a zdanlivo nevinnému zápalu nevenovať patričnú pozornosť.

EREXAN Prostate dá vašu prostatu do pohody. 

Každý zápal  je prvotným prejavom správneho fungovania imunitného systému, je život zachraňujúcou imunitnou reakciou na zranenie alebo infekciu. Môže sa prejaviť predovšetkým zvýšenou teplotou, zapálením, opuchnutím, aj bolesťou. V prípade vážnejších ochorení sa môže zápal v tele dlho rozvíjať bez povšimnutia, až kým neprepukne v podobe vážnejšieho ochorenia. Tichý zápal ničí zdravie pomaly, potichu a trvá roky, kým vystúpi zo svojho úkrytu a prejaví sa ako choroba, ktorá sa zvyčajne objaví  v neskorších štádiách zápalu.

Najčastejšie príznaky zápalu prostaty sú:

 • bolesti v podbrušku,
 • horúčka, zimnica a triaška,
 • bolesti semenníkov,
 • rezanie či pálenie pri močení.

Akútny zápal prostaty sa lieči liekmi proti bolesti a dvomi až štyrmi týždňami liečby antibiotikami. V niektorých prípadoch je nevyhnutný aj pobyt v nemocnici.  Je možné, že bakteriálna prostatitída prejde do chronického stavu, ktorý je ťažké liečiť a spôsobuje mnoho zdravotných problémov vrátane neplodnosti, nezhubného nádoru prostaty, ba dokonca aj impotencie.

Chronická bakteriálna prostatitída je najčastejší typ a prejavuje sa u starších mužov. Príznaky prichádzajú a odchádzajú po dobu niekoľkých mesiacov. Jej príznakmi sú bolesti v podbrušku a hrádze. Liečba je dlhodobá, dôsledná a mala by zahŕňať aj zmenu životného štýlu. Je potrebné udržiavať močové cesty v teple, nosiť teplé spodné nohavice a nevystatovať ich prílišnému chladu.

Prečo je zápal prostaty nebezpečný?

Zápal prostaty sa prízvukuje oveľa menej, ako známejšie ochorenia tejto žľazy, akými sú jej zväčšenie alebo rakovina. A to napriek tomu, že chronický zápal prostaty postihuje mužov všetkých kategórií, kým jej zväčšením a rakovinou sa trápia predovšetkým muži vyšších vekových kategórií.

Zápal si vyžaduje lekársku pomoc a následnú liečbu, v opačnom prípade riskujete veľa. V prípade zápalu prostaty (odborne nazývanej ako prostatitída) môžete pochodiť veľmi zle: okrem najhoršej rakoviny, ktorá vám môže vziať život, vám môžu zlyhať obličky alebo nastanú poruchy sexuálneho života, erekcie či výkyvy nálady spojené s psychickými problémami.

Zápalu prostaty treba venovať patričnú pozornosť. Neliečený zápal môže už v priebehu 1-2 rokov prerásť do rakoviny.

Zápal potrebuje okamžitú liečbu

Aby nedošlo k vážnejšiemu ochoreniu a komplikáciám, pri náhlych a závažných príznakoch zápalu treba vyhľadať okamžite pomoc. Práve takýmito náhlymi ťažkosťami prichádza akútny zápal prostaty, ktorý je najčastejšie spôsobený baktériami v močovom trakte. Chronický zápal prostaty je o to zákernejší, že jeho príznaky nie sú také jednoznačné, infekcia nie je prítomná a preukázateľná v prostatickej žľaze.

Akútny zápal ako predzvesť chronického zápalu

Akútny zápal prostaty sa zvyčajne lieči liekmi proti bolesti počas dvoch až  štyroch týždňov v kombinácii s antibiotikami, v prípade potreby aj hospitalizáciou. V prípade chronického zápalu prostaty je liečba zdĺhavejšia, väčšinou sa pacienti zotavia v priebehu niekoľkých mesiacov, avšak môže to trvať aj roky.

Akútny zápal prostaty sa môže prejaviť celým radom ťažkostí počnúc bežnými príznakmi, ako sú:

 • horúčka, zimnica a triaška
 • bolesti v podbrušku
 • bolesti v spodnej časti chrbta
 • bolesti semenníkov
 • bolesti  konečníka
 • rezanie či pálenie pri močení, resp. nemožnosť vymočiť sa
 • poruchy erekcie
 • bolesti pri ejakulácii
 • pokles sexuálnej túžby
 • prítomnosť hnisu vo výtoku.

Príznaky sa môžu prejaviť samostatne alebo ako skupina príznakov.

Chronický zápal prostaty

Chronický zápal prostaty signalizujú opakované zápaly dolných močových ciest, ktoré sa objavujú aj po mesiacoch stavu bez príznakov. Po troch mesiacoch problémov so zápalmi sa už jedná o chronický zápal. Častejšie sú však prípady, keď sa problémy s močením stávajú pravidelnejšími a sú viac-menej dlhšiu dobu prítomné.

Chronický zápal prostaty a jeho príznaky:

 • častejšie močenie malého objemu,
 • močenie v noci,
 • náhla potreba vyprázdniť sa,
 • bolesti pri močení,
 • bolesti v oblasti hrádze, semenníkov, krížovej oblasti.

Náš tip: Prečítajte si všetko, čo by ste mali vedieť o prostate.


Liečba prostatitídy – zápalu prostaty

Liečba chronického zápalu prostaty je podobná liečbe akútneho zápalu. Nevyhnutná je antibiotická liečba dlhšieho priebehu. Je tiež nariadená aj primeraná zmena životného štýlu a stravovacích návykov, odporúča sa diéta. Všetky tieto opatrenia sú potrebné k odstráneniu zápalu, keďže jeho zanedbanie môže viesť k oveľa väčším komplikáciám, akými sú okrem spomenutej rakoviny aj poškodenie či strata funkcie obličiek.

Zdravie vlastnej prostaty by mal mať každý muž pod kontrolou. Jej ochorením súvisí celý rad problémov, ktoré môžu život muža poriadne znepríjemniť. Prevencii napomáha aj Slovenský zdravotný systém, ktorý pre mužov nad 50 rokov umožňuje raz za tri roky bezplatnú preventívnu kontrolu. V záujme vlastného zdravia túto možnosť určite využite a vezmite túto oblasť zodpovednosti za svoje zdravie do vlastných rúk. Nemáte ešte vlastného urológa? Nájdite overeného urológa vo vašej obci v tomto zozname urológov.

Prostatitída = zápal prostaty

Prvé príznaky ochorenia prostaty sa prejavujú, keď je neplynulé prerušovanie moču, slabý prúd moču, časté močenie v noci a môže viesť k infekcii prostaty.

Ako vyliečiť zápal prostaty

U mužov vo vyššom veku je dôležité nezanedbávať preventívne prehliadky u urológa. Na preventívnu prehliadku u urológa majú z verejného zdravotného poistenia nárok muži nad 50 rokov života raz za tri roky. Často sa však týmto vyšetreniam vyhýbajú.

Nezabúdajte na to, aby ste pravidelne absolvovali preventívnu prehliadku u urológa.

Na začiatok liečby je ideálne:

 • dostatočný príjem tekutín,
 • vylúčenie dráždivých látok – alkohol, koreniny, kávu a väčšie množstvo čierneho čaju,
 • dôležitá je prevencia nachladnutia, teda pozor na pobyt vo vlhkom a chladnom prostredí (obmedziť návštevy plavárne),
 • návštevu lekára.

Dnes existuje množstvo mužov, ktorým postačí jednoduchá zmena životného štýlu, zmena životosprávy a pitného režimu. Odporúča sa podporiť liečbu výživovými doplnkami na prírodnej báze. Ak chcete mať zdravú prostatu aj močové cesty, použite pravidelne EREXAN Prostate. Sú to tabletky na prostatu, ktoré obsahujú kombináciu koncentrovaných rastlinných extraktov. EREXAN Stabil pomáha dostať prostatu opäť pod kontrolu a pomáhajú aj so sexuálnymi problémami. No predovšetkým sa vám uľaví, pretože nebudete musieť v noci vstávať kvôli močeniu.

Vyšetrenie pri zápale prostaty

Urológ nie je veľmi obľúbený lekár. Mnohí muži ho nechcú navštíviť, hanbia sa. No bez odborného vyšetrenia sa tento problém nevyrieši.  Aby ste boli v obraze, mali by ste vedieť, čo vás čaká pri návšteve lekára:

 • Najprv sa s vami lekár porozpráva o vašich problémoch  – je potrebné mu odpovedať na všetky otázky, aby mohol správne posúdiť váš stav.
 • Hmatom vám vyšetrí brucho – lekár vám pohmatom brucha vyšetrí orgány močového ústrojenstva.
 • Hmatom vyšetrí penis a semenníky, aby zistil, či na nich nie sú neprirodzené výrastky a hrbolčeky.
 • Prostatu lekár vyšetrí cez konečník – toto je najmenej príjemné vyšetrenie, ale je nevyhnutné a trvá len chvíľu
  ďalej nasleduje vyšetrenie moču.
 • Pri podozrení na závažnejšie ochorenie lekár nariadi, alebo priamo vykoná aj ultrazvukové vyšetrenie.
vysetrenie zapalu prostaty

rozdelenie liečby zápalu prostaty

Liečba je častokrát náročná na čas, nezriedka trvá aj niekoľko mesiacov, možno až jeden rok. Liečenie zápalu prostaty je možné hneď dvoma spôsobmi:

 1. medikamentózne – pri liečbe sa využívajú antibiotiká, napríklad ofloxacín, ciprofloxacín, nofloxacín, perfloxacín,
 2. nemedikamentóznemasáž prostaty, prírodné doplnky stravy v tabletkách, zmena životosprávy, zaradenie športových aktivít do života, vyhýbať sa alkoholu, jesť viac ovocia.

Liečba je veľmi dôležitá z fyzického hľadiska, ale aj z psychického hľadiska. Muž v takejto nepríjemnej situácii myslí na problémy a komplikácie, ktoré mu spôsobuje časté nutkanie na močenie. Navyše nastupuje únava, pretože časté vstávanie kvôli močeniu v noci je vyčerpávajúce. A ešte je tu aj sexuálny život. Často sa stáva, že zápal prostaty vyvoláva problémy s erekciou alebo absolútnu stratu chuti na sex. Sexuálny život je negatívne ovplyvnený ochorením prostaty. To nepridáva ani na psychickej pohode.

Domáca liečba zápalu prostaty

Hovorí sa, že skutočnú mladosť dosahuje muž v zrelom veku. Ide o spojenie psychickej slobody a skúseností, ktoré muž v tomto období nadobudne. Nikto si preto túto životnú etapu nepredstavuje ako čas sprevádzaný akýmikoľvek obmedzeniami, tobôž nie problémami s prostatou, akým je napríklad zápal prostaty. Avšak i tieto problémy nás často stretnú. Skúste si pomôcť týmito domácimi prostriedkami.

Paradajková omáčka a lykopén

Lykopén je najsilnejší známy rastlinný antioxidant. Vo vysokom množstve sa nachádza práve v paradajkách. Rôzne výskumy potvrdili, že špeciálne odrody chránia organizmus nielen pred nádorovými ochoreniami, ale majú priaznivý vplyv na srdce, krvný tlak a taktiež na prostatu. Vynikajúce účinky paradajok na zdravie prostaty, potvrdila aj štúdia Bristolskej univerzity, ktorú si môžete preštudovať na tomto odkaze.

liecba prostaty paradajkami

Rozmiešaním paradajok na kašu dochádza k najsilnejšiemu uvoľneniu látky lykopén. Vyššia teplota zas prispieva k jeho lepšej absorpcii. Je dokázané, že pravidelným prijímaním lykopénu sa problémy s prostatou eliminujú. Ak teda do svojej stravy zaradíte viac produktov, ktoré obsahujú lykopén, isto čoskoro uvidíte výsledky.

Pravidelným prijímaním lykopénu obsiahnutom v paradajkách sa eliminujú problémy s prostatou.

Čaj z bobúľ palmy serenoa plazivá

Plody tejto zaujímavej rastliny pochádzajúce zo Severnej Ameriky sa v minulosti, ale aj v súčasnosti, používajú ako liečebný prostriedok v boji proti problémom s prostatou. Okrem problémov so zápalom prostaty pôsobí ako antiseptikum, upokojuje a pôsobí ako afrodiziakum.

čaj z palmy plazivej

Čaj z bobúľ sa bežne používal začiatkom dvadsiateho storočia pri liečbe zväčšenej prostaty a infekciách močového traktu. U mužov sa používal aj na zlepšenie produkcie spermií a zvyšovanie libida.

Vyskúšajte trikrát denne užívať odvar pripravený z tejto rastliny. Stačí, ak 0,5 – 1 gram vysušených plodov prevaríte v 150 ml vody. Po desiatich minútach odstavíte. Na účinok je potrebné si počkať určitý čas, štandardne približne 3-4 týždne užívania. Nemáte chuť čakať tak dlho? Výživový doplnok EREXAN Prostate obsahuje nielen výťažky z rastliny palma serenoa plazivá, ale aj z mnohých iných. Výhodou oproti odvaru je predovšetkým to, že stačí, ak užijete jednu tabletu denne, namiesto pitia troch odvarov.

Ginková tinktúra

Ginko je známe predovšetkým pre povzbudzujúce účinky a často sa spája práve s podporou pamäti. Vedeli ste však, že okrem týchto účinkov je ginko silným antioxidantom, zadržiava škodlivé voľné radikály a znižuje riziko rakoviny prostaty? Ginkovú tinktúru si môžete jednoducho pripraviť aj doma.

Ginko biloba na časté močenie - Fixoprost.sk

Nadrobno nasekané listy dajte do sklenenej nádoby a zalejte bielou kvalitnou pálenkou v takom množstve, aby prekrývala výšku vrstvy listov. Nechajte 4-6 týždňov stáť, občas pretraste. Preceďte a užívajte jednu lyžičku dvakrát denne pol hodiny pred jedlom.

Tieto médiá
sa o nás pozitívne vyjadrili

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo