Prostata je dôležitý orgán o ktorý sa treba starať
Vedeli ste, že najčastejším typom rakoviny u mužov je rakovina prostaty? A pritom veľké percento z nich najprv ani nevie, že má problém. Preto je potrebné vedieť čím najviac nielen o prostate, ale aj o príznakoch, ktoré môžu signalizovať, že tu je vážnejší problém. Ak totiž viete príznaky pomerne skoro odhaliť , úspešnosť liečby je vysoká. Čítajte ďalej a dozviete sa základné informácie o prostate a jej zdraví.
Čo je prostata?
Prostata je žľaza o veľkosti gaštanu, ktorú majú iba muži. Nachádza sa medzi koreňom penisu a konečníkom. Váži približne 30 gramov. Prostata zohráva dôležitú úlohu pri vytváraní vhodného prostredia pre spermie. Jej najdôležitejšou funkciou je tvorba tekutiny, ktorá spolu so spermiami zo semenníkov a tekutín z iných žliaz vytvára semeno. Svaly prostaty tiež zabezpečujú, že semeno sa zatlačí do močovej trubice, a potom vystrekne počas ejakulácie.
Náš tip: Máte problém s prostatou? EREXAN Prostate dá vašu prostatu do pohody!
Ako zistíte, že máte problém s prostatou?
Podľa prúdu moču. Ak výrazne zoslabne, znamená to, že pravdepodobne máte problém s prostatou a je potrebné vyhľadať lekára. Pochopiteľne, nemusí sa hneď jednať o rakovinu. Zmeny v prúde moču môžu signalizovať aj nezhubné zväčšenie prostaty, teda BHP (benígna hyperplázia prostaty).
Okrem vyššie zmieneného, ak v noci pozorujete častú potrebu ísť močiť, zbystrite pozornosť a takisto vyhľadajte lekára – najmä ak sa objaví viacero príznakov.
Problémy s prostatou bývajú spojené aj s príznakmi ako bolesť v semenníkoch, problémy s erekciou, krv v moči, bolestivá ejakulácia. Nie sú to síce najčastejšie príznaky, ale je potrebné o nich vedieť. Zdravie prostaty býva pritom ohrozené najmä po 50-tke. Čo sa však týka BHP, môže postihnúť muža v každom veku. Vyššie riziko ochorenia prostaty majú muži, ktorých príbuzní mali problém s prostatou.
EREXAN Prostate – Pohoda prostaty a močových ciest mužov
Takmer každého muža začne skôr či neskôr trápiť prostata. EREXAN Prostate sa postará o dokonalú pohodu vašej prostaty a močových ciest. Je nabitý maximálnym množstvom účinných látok pre dosiahnutie výnimočných výsledkov z ktorých budete nadšení.
✓ Odstránenie problémov s prostatou
✓ Močové cesty bez chronického zápalu
✓ Normálny intervaly medzi močením
Príčiny zväčšenej prostaty
Zväčšená prostata je problém, ktorý pozná väčšina mužov v staršom veku. Prečo sa vlastne prostata zväčšuje? V zásade existuje niekoľko základných príčin, ktoré k zväčšovaniu prostaty vedú. Ktoré to sú, sa dozviete v našom článku.
Benígna prostatická hyperplázia je odborné označenie pre to, čo bohužiaľ pozná väčšina mužov po päťdesiatke. Ide o známu a nepríjemnú zväčšenú prostatu. Na začiatok je dôležité povedať, že ide o nenádorové ochorenie, ktoré nie je život ohrozujúce. Problém môže nastať až vtedy, ak sa nerozhodnete včas zväčšenie prostaty riešiť a stav sa zhoršuje.
Čo je to benígna prostatická hyperplázia a koho postihuje?
Prostata je žľaza, ktorá sa vyskytuje iba u mužov a leží tesne pod močovým mechúrom. V zdravom stave má táto žľaza približne veľkosť gaštanu. Hlavnou funkciou prostaty je produkcia tekutiny, ktorá chráni a obohacuje spermie. Prostata obklopuje močovú rúru, a tá odvádza moč z močového mechúra von z tela. Zväčšením prostaty dochádza k zablokovaniu močovej rúry, a to spôsobuje nepríjemnosti s močením.
Približne v 35. roku života má každý muž čiastočne zväčšenú prostatu, no nie natoľko, aby vnímal nejaké problémy.
štatistiky o prostate:
- 5 z 10 mužov sa so zväčšenou prostatou stretne už pred päťdesiatkov,
- 9 z 10 mužov má zväčšenú prostatu pred osemdesiatkov,
- zväčšenie prostaty je častejšie ochorenie ako ischemická choroba srdca a iné.
Zdroj: Lee, Young Ju, et al. 2016. Investigative and Clinical Urology.
Náš tip: Prečítajte si na našom blogu viac o tom, čo je to benígna prostatická hyperplázia a diagnostikujte si ju, kým sa dajú príznaky zmierňovať.
Infekcia močových ciest v dôsledku zväčšenej prostaty
Keďže časť moču zostáva stále v močovom mechúre, vzniká miesto pre infekcie močových ciest, infekcie obličiek či močové kamene. V tom najhoršom krajnom prípade sa môže prostata zväčšiť natoľko, že znepriechodní úplne močovú trubicu a môže dôjsť k zlyhaniu obličiek.
5 faktorov, ktoré dopomáhajú k zväčšovaniu prostaty
V zásade môžeme definovať 5 základných faktorov, prečo k zväčšovaniu prostaty dochádza:
- Vek. U takmer všetkých mužov je zväčšovanie prostaty súčasť starnutia spôsobená zmenami v hormonálnej rovnováhe a rastom buniek.
- Lieky. Niektoré medikamenty, ako napr. antihistaminiká (čiže lieky proti alergiám), ale aj nosové spreje, môžu sťažiť močenie, a tým prispieť k problémom s prostatou.
- Kofeín a alkohol. Nápoje, ktoré obsahujú tieto látky, odvodňujú telo a vďaka tomu častejšie navštevujete toaletu.
- „Lenivosť“. Minimum fyzickej aktivity a sedavý spôsob života, ktoré sú vlastné (nielen) mnohým mužom, spôsobujú mnohé choroby, choroby prostaty nevynímajúc.
- Zlá strava. Najmä konzumácia tučných jedál neprospieva nielen postave, ale dokonca ani prostate.
Na našom blogu nájdete mnoho typov, ako môžete eliminovať príznaky problémov s prostatou. Jedným z prirodzených spôsobov je takzvané “dvojité močenie”. Cieľom je uistiť sa, že je mechúr úplne prázdny. Po dokončení močenia sa po niekoľkých minútach vráťte a skúste vyprázdniť celý obsah mechúra.
Ako sa stravovať, aby ste predchádzali rakovine prostaty?
Rakovine prostaty môžete predchádzať aj výberom vhodnej stravy.
- Každý deň by ste okrem všetkého ostatného mali zjesť viac ako štyri porcie ovocia a zeleniny. Jesť by ste mali najmä tie, ktoré sú jasne sfarbené.
- Do svojho jedálnička zaraďte lososa, makrely, sardinky a iné ryby. Dodáte si tak potrebný vitamín D a esenciálne mastné kyseliny.
- Začnite jesť brokolicu, orechy, špargľu, cibuľu. Tieto potraviny totiž obsahujú selén, ktorý takisto pomáha znižovať riziko rakoviny prostaty.
- Menej soľte, jedzte menej údeného a vyhýbajte sa obezite.
- Snažte sa piť dostatok vody, bojovníkom proti rakovine je aj zelený čaj.
- Udržiavajte sa aktívny.
Viac o benígnej hyperplázii prostaty (BHP)
O BHP sme si vyššie povedali, že je to nezhubné zväčšenie prostaty. Tento problém má najmä mnoho starších mužov. Ochorenie BHP sa spája predovšetkým s problémami pri začiatku močenia, dotyčný máva neustále pocit, že potrebuje ísť močiť, a to aj v noci, má slabý prúd moču a tiež pocit, akoby sa močový mechúr poriadne nevyprázdnil. BHP sa často lieči doma.
Muži, ktorí majú tento problém, by mali popremýšľať o menších dávkach kofeínu, mali by sa vyhýbať alkoholu. Pochopiteľne, ak je domáca liečba neúspešná, na rad prichádza medicína.
Rýchle utíšenie zväčšenej prostaty
Zvážte použitie voľnopredajných liekov proti zväčšenej prostate. Kvalitné voľnopredajné prípravky by nemali obsahovať žiadne umelé molekuly, ani chemické prímesy. Vyskúšajte EREXAN Prostate, ktorý obsahuje kombináciu koncentrovaných rastlinných extraktov, ktoré pomôžu s riešením problémov s prostatou. Prípravok účinne pomáha odstrániť nutkanie na močenie, pomáha udržiavať prostatu tak, aby sa jej stav nezhoršil, bojuje proti močovým kameňom, zosilnie tiež prúd moču a zbaví aj častého močenia. A čo je na tomto voľnopredajnom prostriedku najlepšie? Podporuje aj libido a erekciu a pôžitok z pohlavného styku.
Najčastejšie otázky o prostate
Poznáte to. Nedávno ste oslávili päťdesiate narodeniny. Ľahnete si do postele, len aby ste o pár minút vstali a vybrali sa smerom toaleta. Avšak ani po x-tej návšteve vám váš mechúr nepripadá prázdny. Tieto a mnoho ďalších problémov má na svedomí vaša prostata. Prečítajte si odpovede na otázky, ktoré vás zaujímajú.
1. Čo je prostata a na čo mi slúži?
Prostata, známa aj ako predstojnica, je nepárový žľaznatý orgán veľkosťou a váhou porovnateľný s vlašským orechom. Je uložená pred konečníkom, hneď pod močovým mechúrom a obopína močovú trubicu.
Hlavnou funkciou prostaty je vylučovanie špeciálneho sekrétu, bezfarebnej tekutiny s typickým zápachom. Pri ejakulácii sa mieša so spermiami a predstavuje približne 30 % ejakulátu. Daný sekrét obsahuje látky dôležité pre výživu a ochranu spermií.
To však nie je všetko. Predstojnica slúži aj ako akýsi „sval“ – poháňa ejakulát smerom von a zabraňuje tzv. „spätnému prúdeniu“ ejakulátu do močového mechúra. Preto je prostata kľúčovým orgánom sexuálneho styku.
2. Ako sa prejavuje zväčšená prostata?
Zväčšená prostata je pomerne zákerné ochorenie. Rastie pomaly. Nebolí. Ani si ju nevšimnete, kým vám nezačne spôsobovať nepríjemnosti. Príznaky sa najčastejšie týkajú močenia. Zväčšená prostata môže spôsobovať slabý alebo prerušovaný prúd moču či pocit neúplneho vyprázdnenia.
Najčastejšie sa však jedná o vysokú frekvenciu a najmä naliehavosť močenia. Jednoducho povedané, váš močový mechúr vás nenechá napokoji vo dne v noci. Tieto príznaky však nie sú špecifické iba pre zväčšenú prostatu – môžu byť spôsobené akoukoľvek chorobou prostaty alebo močových ciest. Avšak po dosiahnutí päťdesiatky sa práve zväčšená prostata stáva hlavným podozrivým.
3. Prečo sa problémy s prostatou prejavujú pri močení?
Dôvodom pre tento fenomén je poloha prostaty. Tá tesne obopína močovú rúru. Je teda logické, že keď sa abnormálne zväčší, začne na močovú rúru vyvíjať tlak. Práve ten spôsobuje problémy pri močení.
4. Aké sú najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia prostaty?
Jedno z najčastejších ochorení prostaty sa nazýva benígna hyperplázia prostaty (v skratke BHP). Preložené do ľudskej reči – nezhubné zväčšenie prostaty. BHP postihuje vyše polovicu mužov, ktorí oslávili svoje päťdesiate narodeniny. Nie je to život ohrozujúce ochorenie, ale môže obmedzovať život muža a prípadne i jeho partnerky.
Podľa Americkej asociácie urológov existujú dve teórie vzniku BHP. Prvá podozrieva estrogén, ženský pohlavný hormón. Zdraví muži produkujú testosterón, mužský pohlavný hormón, vo vysokom množstve a estrogén v stopových množstvách. Avšak ako muži starnú, produkované množstvo testosterónu sa znižuje a množstvo estrogénu zvyšuje. Vedci tvrdia, že zvýšené množstvo estrogénu v prostate môže podmieňovať jej bunky k rýchlejšiemu rastu. Druhá teória sa zaoberá vplyvom dihydrotestosterónu (ďalej DHT). DHT je mužský hormón podporujúci správny rast prostaty. Podľa niektorých štúdií produkujú muži DHT aj vo vyššom veku, kedy hladina testosterónu klesá. Veľké množstvo DHT v krvi môže spôsobovať rast buniek prostaty i vo vyššom veku. Vedci zistili, že muži, ktorí neprodukujú DHT, netrpia ani benígnou hyperpláziou prostaty.
Ďalším častým ochorením prostaty je chronický zápal, ktorý postihuje približne 30 % mužskej populácie po dosiahnutí 50 rokov. Jeho liečba môže byť zdĺhavá a komplikovaná, ale ani chronický zápal nepatrí medzi život ohrozujúce ochorenia.
Najväčším strašiakom prostaty je dozaista rakovina. Tichý zabijak. Rakovina v začiatočnom štádiu sa neprejaví. Nebolí. Problémy začnú až v pokročilých štádiách a sú podobné, ako pri zväčšenej prostate. Taktiež sa môžu vyskytnúť metastázy, ktoré sa prejavujú napríklad únavou, prudkými zmenami hmotnosti či problémami s dýchaním. Objavujú sa tiež bolesti kostí a ich celková krehkosť – fraktúry nastávajú už pri minimálnom úraze. V tomto štádiu sa dá nádor väčšinou rozoznať už pri vyšetrení konečníkom. Rakovina v počiatočnom štádiu sa dá diagnostikovať testom na prostatický špecifický antigén (PSA). Ak je jeho hodnota vyššia ako norma (väčšinou 4 mg/l), urobí sa biopsia prostaty a mikroskopické vyšetrenie.
5. Existuje nejaká prevencia proti chorobám?
Neexistuje žiadna špecifická prevencia. Avšak zdravá životospráva dokáže ovplyvňovať hladinu hormónov, a tak môže viesť i k prevencii BHP a rakoviny. Nezabudnite na pravidelné prehliadky u vášho urológa, môžu vám doslova zachrániť život. Nemáte ešte urológa? Vyberte si jedného zo zoznamu overených urológov.
Žiadna špecifická prevencia proti zväčšeniu prostaty neexistuje. Avšak zdravý životný štýl pomáha zlepšiť azda každý neduh.
Čo si teda pamätať?
- Po 50-tke existuje zvýšené riziko problému s prostatou.
- Prevencia je v tomto prípade zdravšia strava, dobrý pitný režim, jedenie rýb, vyhýbanie sa obezite.
- Pri problémoch s močením je nutné navštíviť lekára, aby mohol vylúčiť to najhoršie.
- Sledujte príznaky, najmä ak sa vo vašej rodine už problémy s prostatou vyskytovali.
- Na problémy s prostatou existuje riešenie – voľnopredajné tabletky EREXAN Prostate.
- Za problémy s prostatou sa nemusíte hanbiť, postihujú každého druhého muža.
- Neexistuje prevencia, ale zdravou životosprávou nič nepokazíte.
- Ochorenia si nevyberajú, pravidelne navštevujte vášho urológa.
Udržiavať svoju prostatu v zdraví je veľmi dôležité. Buďte v obraze, s čím vám môžeme s EREXAN Prostate pomôcť. Sledujte našu stránku na Facebooku a zdieľajte užitočné informácie, ktoré pomôžu aj ostatným. Zväčšená prostata síce nie je taký závažný problém, jej príznaky sú však mimoriadne nepríjemné.