Benígna prostatická hyperplázia (BHP)

floating-leaf
floating-leaf

Benígna hyperplázia prostaty (BHP) je zväčšenie prostatickej žľazy. Prostatická žľaza obklopuje močovú trubicu, ktorá odvádza moč z močového mechúra mimo tela. Vzhľadom k tomu, ak je prostata zväčšená, môže  čiastočne blokovať močovú trubicu. To často spôsobuje problémy s močením.

BPH sa vyskytuje u takmer všetkých mužov, keďže starnú. BPH nie je rakovina. Zväčšená prostata môže byť nepríjemnosťou, ale nemusí vždy znamenať zníženú kvalitu života. Približne polovica všetkých mužov starších ako 65 rokov má niektoré príznaky BHP. Benígna hyperplázia prostaty je tiež známa ako benígna hypertrofia prostaty.


Trápi vás prostata? EREXAN Prostate dá vašu prostatu do pohody.


Čo spôsobuje BPH?

Vedci sa domnievajú, že benígna prostatická hyperplázia je pravdepodobne normálnou súčasťou procesu starnutia u mužov, spôsobeného zmenami v hormonálnej rovnováhe a bunkovým rastom.

Aké sú príznaky zväčšenej prostaty?

BPH spôsobuje problémy s močom, ako sú:

  • Problémy s príchodom močového prúdu
  • Často máte pocit, že potrebujete močiť. Tento pocit vás môže v noci dokonca prebudiť.
  • Slabý tok moču.
  • Pocit, že močový mechúr nie je po močení úplne prázdny.
  • V malom počte prípadov môže BPH spôsobiť zablokovanie močového mechúra, čo znemožňuje močenie. To môže spôsobiť retenciu moču, čo vedie k infekciám močového mechúra, kameňom alebo poškodeniu obličiek.

Ako sa diagnostikuje BPH?

Váš lekár môže diagnostikovať BPH tým, že kladie otázky o vašich príznakoch a minulosti zdravia a vykonaním fyzickej skúšky. Testy môžu zahŕňať test moču (analýzu moču) a rektálnu skúšku cez konečník, ktorá umožňuje lekárovi cítiť veľkosť vašej prostaty. V niektorých prípadoch sa vykonáva test na antigén špecifický pre prostatu (PSA) uskutočňuje s cieľom vylúčiť rakovinu prostaty. (Rakovina prostaty a BPH nie sú príbuzné, ale môžu spôsobiť niektoré rovnaké príznaky).

rektálne vyšetrenie prostaty

Váš lekár sa môže spýtať, ako často máte príznaky BPH, ako závažné sú a ako ovplyvňujú váš život. Ak sú vaše príznaky mierne až stredne ťažké a príliš vás neobťažujú, domáca liečba tabletkami na prostatu môže byť všetko, čo potrebujete na to, aby str problémy s prostatou udržali pod kontrolou. Váš lekár vás môže chcieť pravidelne vidieť, aby skontroloval vaše príznaky a ubezpečil sa, že sa nevyskytli ďalšie problémy.

Tieto médiá
sa o nás pozitívne vyjadrili

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo