Žihľavový čaj a jeho účinky. Toto ste o ňom nevedeli

floating-leaf
floating-leaf

Žihľavový čaj je skutočný liečivý zázrak. Aj na prostatu

Žihľava dvojdomá obsahuje veľké množstvo užitočných živín, ako betakarotén, chlorofyl, vitamíny C a B, vápnik, železo, horčík či kyselinu kremičitú. Nechýbajú flavonoidy, ktoré majú antioxidačný účinok a fytoncídy, ktoré ničia baktérie. Toto unikátne zloženie robí zo žihľavy skutočný liečivý zázrak.

Aké sú liečivé účinky žihľavy?

#1 Rieši problémy s močovým traktom a prostatou

Keďže žihľava je výrazne močopudná, používa sa najmä pri problémoch s močovými cestami – najmä pri zápaloch močových ciest, tvorbe močových kameňov a obličkových chorobách. Žihľava z  tela vyplavuje škodliviny, najmä prebytok močoviny. Poskytuje tak úľavu všetkým častiam močového traktu od obličiek až po močovú trubicu.

Žihľava podporuje normálne fungovanie prostaty a bojuje proti jej zväčšeniu.

Žihľava tiež podporuje normálne fungovanie prostaty. Pri zväčšenej prostate totiž kvôli zlému odvodu moču dochádza k hromadeniu baktérií v mechúre, následkom čoho vznikajú časté zápaly močového mechúra. Problémy s prostatou môžu následne negatívne ovplyvniť aj potenciu.

Žihľava pôsobí v močovom mechúre protizápalovo, a tak pomáha odstrániť aj problémy s prostatou. Látky, ktoré zabraňujú zväčšovaniu prostaty, získate užívaním čaju z koreňa žihľavy. Stojí za vyskúšanie aj namiesto liekov na prostatu, čo myslíte?

#2 Pomáha pri krvotvorbe

Žihľava obsahuje veľa železa, ktoré potrebujeme na tvorbu červených krviniek. Navyše je bohatá tiež na vitamín C, ktorý vstrebávaniu železa ešte pomáha. Žihľavový čaj tiež riedi krv, zastavuje vnútorné krvácanie a zmierňuje silné krvácanie pri menštruácii.

#3 Dodáva silu a energiu

Žihľavový čaj vám vráti silu a živiny, ktoré ste stratili po dlhej chorobe alebo po jednostrannej diéte. Žihľava pomáha tiež pri chrípke.

#4 Prináša zdravú pleť

Ak máte problematickú pleť či akné, doprajte si trojtýždňovú žihľavovú kúru. Onedlho sa s vyrážkami môžete rozlúčiť.

#5 Ďalšie účinky žihľavy

Žihľava pomáha i pri reumatických ochoreniach a povzbudzuje zdravie pečene, žlčníka a pankreasu. Bojuje proti bolestiam hlavy a podporuje metabolizmus. Zastavuje vypadávanie vlasov, pomáha pri hojení rán a prospieva aj pri ateroskleróze, osteoporóze a chronickým bolestiam kĺbov.

Žihľavový čaj listy - Erexan.sk

Má užívanie žihľavy nejaké obmedzenia?

Áno. Ak chcete realizovať žihľavovú kúru, žihľavový čaj pite pravidelne maximálne tri týždne. Potom by mala nasledovať prestávka po dobu jedného mesiaca. Uškodiť vám môže i príliš silný čaj.

Ako môžete žihľavu konzumovať?

1. Žihľavový čaj

Ako si pripraviť žihľavový čaj? Nuž, určite najjednoduchšie je zabehnúť si po sušenú bylinku do lekárne. Ak ste však milovníkom prírody, určite vám padne dobre možnosť urobiť si žihľavový čaj zo žihľavy, ktorú ste si vysušili doma. Listy žihľavy zbierajte od apríla do septembra, keď sú ešte mladé.

Nazbierané listy rozložte do papierových krabíc alebo na plech. Pri sušení ich však nevystavujte priamemu slnku. Že je žihľava dostatočne vysušená, spoznáte tak, že vysušené listy ľahko rozmrvíte. Potom je už žihľava pripravená na použitie a na vašu žihľavovú kúru. Jednu až dve lyžičky sušenej žihľavy zalejte 2,5 dl vriacej vody a nechajte lúhovať 5 – 10 minút. Pite ho nesladený trikrát denne. Čaj si však môžete pripraviť aj z čerstvých listov.

Pozor, pri problémoch s prostatou nepite čaj zo sušených listov, ale zo sušených koreňov žihľavy. Jednu až dve lyžičky sušených korienkov zalejte vriacou vodou a nechajte 10 minút lúhovať. Korene žihľavy by ste mali zbierať na jeseň.

Žihľavový čaj - Erexan.sk

2. Žihľavový šalát

Žihľavový čaj je úplne bežnou záležitosťou. Vyskúšali ste však už žihľavu konzumovať aj inak, napríklad vo forme šalátu? Čerstvo natrhané listy žihľavy umyte a posekajte. Polejte ich citrónovou šťavou, olivovým olejom, bielym jogurtom a pridajte postrúhanú mrkvu.

Žihľavu tiež môžete použiť do omelety alebo ako prídavok k mrazenej zelenine. Alebo si z nej pripravte prívarok. Fantázii sa medze nekladú.

3. Žihľava vo výživových doplnkoch

Žihľavová kúra je určite užitočná, avšak príprava a pitie takého množstva čaju môže byť – ľudovo povedané – otravná. Medzi najjednoduchšie, a zároveň najefektívnejšie spôsoby užívania žihľavy patria preto výživové doplnky. Ich výhodou je aj to, že žihľava je v nich správne nadávkovaná.

 

Zhrnutie:

  • Žihľava dvojdomá má vďaka svojmu unikátnemu zloženiu množstvo liečivých účinkov.
  • Rieši aj problémy s močovými cestami, podporuje zdravie prostaty a bojuje proti jej zväčšeniu.

Tieto médiá
sa o nás pozitívne vyjadrili

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo