Polúcia nie je len záležitosťou chlapcov v puberte

floating-leaf
floating-leaf

Absencia polúcie môže znamenať problém

Nočný výron semena – alebo tzv. polúcia – je typická najmä pre obdobie puberty. Viete však, že k polúcii môže dôjsť aj vo vyššom veku? Niektorí muži ju potrebujú zmierniť, iným naopak chýba. Čo s tým?

Čo je polúcia?

Polúcia je z fyziologického hľadiska výlučne mužská záležitosť. Ide o samovoľné uvoľňovanie ejakulátu, ktoré sa deje prevažne v noci alebo nadránom. Nočný výron semena je typický najmä pre chlapcov v období puberty. Väčšinou v čase puberty aj odznie. Výnimočne však môže k polúcii dôjsť aj v neskoršom veku, ak u muža došlo k zvýšeniu libida, teda jeho túžby a chuti na sex, prípadne, ak jeho sexuálny život stratil na intenzite a pociťuje nedostatok sexuálneho uspokojenia.

Bez ponižovania a zbytočného stresu

Nech polúcia príde v akomkoľvek veku, rodičom sa to vždy bude zdať skoro. Veď ich chlapec sa len nedávno hral s vláčikmi či autíčkami. Každá matka či otec by mali mať na pamäti, že je to normálny a prirodzený prejav vývoja a neodmysliteľne patrí k životu. Dôležitá je prívetivá a otvorená komunikácia zo strany otca a láskavý postoj mamy.

Chlapec, ktorý s polúciou skúsenosti nemá, môže mať zmiešané až negatívne pocity. Tým, že nemusí rozumieť o čo vlastne ide, môže mať aj pocity viny alebo neschopnosti či menejcennosti. Rodičia by mali vždy zodpovedne a otvorene odpovedať na otázky dieťaťa týkajúce sa sexuality. Samozrejme, vždy primerane ich veku. Pokiaľ však polúcia u chlapca prišla skôr a rodičia nestihli vysvetliť, čo vlastne obnáša, je najvyšší čas, ak nájdu na chlapcovej posteli vlhkú plachtu alebo zaschnutý fľak typický škrobovitým zápachom.

Možno vám ako rodičom napadne aj myšlienka, že váš chlapec potajomky onanuje. Možno ste ho pritom aj našli. Ani v tomto prípade nie je potrebné podliehať panike. Aj onanovanie odznie samo. Treba sa však k úlohe rodiča postaviť zodpovedne a ponúknuť dieťaťu dostatok iných podnetov a možností pre zdravý psychický aj fyzický vývoj.

  • Otvorene s chlapcom komunikujte a dajte mu pocit dôvery.
  • Dbajte na spoločne strávený čas. Spolu sa venujte športu, choďte do prírody a za kultúrou. Všetko vyvážene.
  • Dbajte na to, aby ste poznali synových kamarátov. Je dôležité vedieť, v akej partii sa chlapec pohybuje, akým záujmom sa venuje.
  • Choďte príkladom a ukážte, že je dôležité udržať vzájomnú symbiózu tela aj mysle. Zdravo a chutne sa stravujte, dbajte na odpočinok aj dostatočnú hygienu.

Polúcia dôvera - Erexan.sk

Muži sú vo svojej podstate lovci. Svoj objekt si najprv starostlivo obzrú, než spravia prvý krok. Preto nie je nič výnimočné, že chlapcov lákajú erotické časopisy alebo dokonca videá, ktoré sú plné lákavých obrázkov či scén zobrazujúcich množstvo erotických hier. Podporujú ich túžbu po nepoznanom a to ide ruka v ruke s onániou.

Aj v tomto prípade je nesmierne dôležitá úloha rodiča, predovšetkým však otca. Otec ako prirodzená autorita a hlava rodiny by mal dôrazne, ale láskavo synovi vysvetliť, že takto zdravý vzťah medzi mužom a ženou nefunguje, že v živote a v reálnych vzťahoch je dôležitý vzájomný rešpekt partnerov aj v sexuálnej oblasti.

Ak však došlo k situácii, že ste  nestihli včas reagovať a chlapec si z onánie spravil zvyk, poraďte sa s odborníkom (sexuológom, prípadne detským psychológom).

Polúcia časom sama odznie. Je príznakom dobrého sexuálneho zdravia.

Zmiernenie polúcie

Na zmiernenie polúcie pomôže, ak s ňou prestanete bojovať a prijmete fakt, že dvakrát – trikrát za týždeň je celkom bežná. Venujte svoj čas a myšlienky tomu, čo vás baví a napĺňa. Športujte, tvorte, meditujte, relaxujte. Pomáha aj spánok na chrbte. Naopak, ak spíte na bruchu a nahý, riziko polúcie sa zvyšuje. Je dobré vyhýbať sa koreneným jedlám či káve obsahujúcej kofeín. Jedzte radšej menšie porcie viackrát denne a dodržujte pitný režim. Buďte otvorení a sebavedomí, nepociťujte pocity viny či strachu a otvorene o sexe rozprávajte.

Polúcia hanba - Erexan.sk

Ak je to celkom opačne

Už je to raz tak, môžete riešiť problémy spojené so samovoľným výronom semena vášho syna a sami by ste boli radi v jeho situácii. Ak patríte k tým mužom a otcom, ktorí majú naopak problémy s erektilnou dysfunkciou, nemali by ste upadať do stavov beznádeje. Široké spektrum afrodiziák dokáže naštartovať vaše spomalené libido. Medzi najznámejšie afrodiziaká patria čokoláda, ananás, jahody, cesnak, špargľa, cícer, šalvia, škorica, vanilka i morské plody. Účinnou látkou na liečbu erektilnej dysfunkcie môže byť tiež yohimbe.

Najjednoduchším spôsobom, ako rýchlo a účinne zvýšiť svoju sexuálnu aktivitu a kvalitu vášho sexuálneho života je výživový doplnok Erexan. Zbaví vás problémov so slabou erekciou aj nedostatočnou výdržou. Erexan zlepšuje produkciu a kvalitu spermií a ovplyvňuje mužskú potenciu. Znovu môžete byť aktívni, ako ste vždy chceli.

Zhrnutie:

  • Polúcia je znakom dobrého sexuálneho zdravia.
  • O polúcii či onánii treba hovoriť otvorene, edukatívne a láskavo.
  • Problémy s erektilnou dysfunkciou nemusia byť trvalé.

Tieto médiá
sa o nás pozitívne vyjadrili

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo