floating-leaf
floating-leaf

Čo je ejakulácia

Ejakuláciu si mnohý mýlia s erekciou. Nuž, nečudo, ide o cudzie slová ktoré sa v našich slovníkoch síce usadili už dávnejšie, ich význam však pre nás býva ešte stále skrytý. Zatiaľ čo ejakulácia súvisí so semenom- teda s ejakulátom, erekcia je vlastne zdurenie pánskeho pohlavného orgánu.

Ejakulácia je výron semena z penisu. Z pravidla je sprevádzaná aj orgazmom, ten však nemusí byť prítomný vždy. Ejakulácia môže byť predčasná, alebo aj nechcená – náhodná. Takejto ejakulácii hovoríme polúcia. Najčastejšie k polúcii dochádza v noci počas spánku. Nechcená samovolná ejakulácia – často trápi chlapcov v puberte, ale môže sa vyskytnúť aj u zrelých mužov, ktorý majú nedostatok pravidelného pohlavného styku alebo odmietajú masturbáciu. Častejší výskyt polúcie u zrelých mužov teda môže signalizovať problémy v sexuálnom živote. Masturbácia alebo tiež ľudovo „honenie penisu“ je mimochodom veľmi zdravá činnosť, i kaď pravda zatiaľ pomerne kontroverzná.

Ako ejakulácia prebieha

Zdravá a správna ejakulácia vzniká v momente, kedy muž dosiahne sexuálne vyvrcholenie. Zo semenných žliaz umiestnených v miešku pod penisom je cez semenovody vytlačený prúd spermií. Tieto spermie majú zatiaľ ešte rôsolovitú a tuhú konzistenciu. Do tekutého stavu sa ejakulát dostáva až v prostate, kam ústia semenovody. V prostate sú spermie zmiešané s priehľadnou bielkovinou ktorá je produktom prostaty a z ejakulátu urobí bielu hustejšiu kvapalinu, ako ju všetci dobre poznáme. Ejakulát môže mať snehobielu farbu, ale môže byť aj jemne žltkastý.

Ejakulácia - ukážka

Krv v semene – krvavý ejakulát

Ak je prostata zapálená, môže sa v ejakuláte vyskytnúť krv. To platí aj v tedy ak bola prostata nadmerne zaťažená. Ak ste mali príliš veľký počet vyvrcholení počas krátkej doby, môžte v ejakuláte objaviť krv. Ak sa to stane, dajte si prestávku. Netreba panikáriť, možno bude stačiť chvíľka na oddych. Ak sa však situácia s krvou v semene opakuje aj druhýkrát, bude namieste vyhľadať odbornú pomoc na urológii. Nižšie uvádzame niekoľko ďalších príčin, ktoré môžu spôsobovať chronický výskyt krvi v ejakuláte.

 • Rakovina prostaty
 • Rôzne pohlavné choroby
 • Trauma (poškodenie) močovej rúry
 • Nádory na semenovodoch, alebo na močovej rúre
 • Rakovina semenníkov
 • Nákaza vírusom HIV

Predčasná ejakulácia

Mnohý muži a najmä tí menej skúsený mávajú problém s predčasnou ejakuláciou. Tento problém máva z pravidla dve roviny. Môže ísť len o psychické príčiny alebo o fyziologické príčiny predčasnej ejakulácie. Sú samozrejme možné aj rôzne kombinácie oboch. Poďme si hneď ukázať konkrétne príklady, ktoré to môžu spôsobovať

Psychologické príčiny predčasnej ejakulácie

 • Prílišné vzrušenie
 • Neskúsenosť
 • Neschopnosť ovládnuť túžbu po vyvrcholení

Fyziologické príčiny predčasnej ejakulácie

 • Krátka uzdička penisu
 • Nepravidelný sex
 • Milovanie po dlhej sexuálnej abstinencii

Ako riešiť problémy s predčasnou ejakuláciou?

Predčasná ejakulácie nie je nič príjemné pre muža ani jeho sexuálnu partnerku. Je to vec ktorá skracuje slastné milovanie a väčšina mužov sa po príliš rýchlom vyvrcholení cíti trápne a robia si výčitky. Všetko sa však dá riešiť.

Riešenie fyziologických príčin predčasnej ejakulácie: V najjednoduchších prípadoch je príčinou jednoducho príliš málo sexu. Je potrebné sa vytrénovať, vykonať viac pohlavných stykov za kratšiu dobu. Nie je žiadnym tajomstvom, že po 2-3 milovaní behom jedného večera, muži potrebujú oveľa viac času na dosiahnutie ďalšieho orgazmu (u žien to funguje opačne). V horšom prípade za príliš rýchle vyvrcholenie môže krátka uzdička penisu. Tu pomôže len jej chirurgické uvoľnenie. Počas milovania sa tak zmenší tlak na uzdišku a pacient vydrží dlhšie.

Riešenie psychologických príčin predčasnej ejakulácie: Ak za problémy môže psychika, býva riešenie zdĺhavejšie. Je dobré sa vytrénovať. Skúšať vydržať vždy o pár sekúnd dlhšie. Tu má svoje miesto aj chápavá partnerka. Nemala by svojho partnera karhať za to, že nevydrží dlho. Takéto správanie je kontraproduktívne a problém s predčasnou ejakuláciou ešte väčšmi prehlbuje.

Niekedy môžu pacientom pomôcť aj špeciálne tabletky, ktoré sú schopné predĺžiť dobu pohlavného styku. Vyskúšajte Erexan, ktorý patrí k najobľúbenejším tabletkám na riešenie pikantných problémov tohto typu.

Polúcia alebo nechcený výron semena – špeciálny typ ejakulácie

Ako sme načrtli už v prvej časti článku, polúcia je vlastne nechcená ejakulácia alebo odborne samovoľný výron ejakulátu. Polúcia môže byť sprevádzaná orgazmom a predchádzajúcou erekciou. Môže ale nastať aj bez týchto procesov. U mladých chlapcou v pubertálnom veku sa najčastejšie vyskytuje v noci počas spánku. Môžu jej predchádzať rôzne erotické sny a predstavy. Výsledkom je potom premočený matrac a pižamo. Pre mladých chlapcov ide o veľmi zahanbujúcu skúsenosť, pre to sa zväčša rodičom odporúča prejsť takúto udalosť mlčaním a zbytočne ju nezveličovať. Ide o úplne normálu a bežnú vec.

Polúcia môže postihovať aj mužov starších ako 25 rokov. Ak je nechcená ejakulácia prítomná aj v takomto veku, môže to byť signál toho, že postihnutý nemá dostatok sexu. V týchto prípadoch je však odstránenie problémov s polúciou jednoduché. Postačí zabezpečiť pravidelnú výmenu semena. Nie nadarmo sa vraví, že sex je zdraví. V prípade že máte kde, máte čím ale nemáte s kým, postačí aj stará dobrá ručná práca. Doby kedy bola masturbácia démonizovaná a odsudzovaná sú snáď už definitívne za nami a za pokojné noci bez zbytočného prezliekania posteľnej bielizne to určite stojí. Takže páni smelo do toho!

 

Tieto médiá
sa o nás pozitívne vyjadrili

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo