Ako funguje prostata?

floating-leaf
floating-leaf

Prostata je dôležitý orgán, ako ale funguje?

Prostata je žľaza o veľkosti gaštanu a váži asi 30 gramov. Je súčasťou mužského reprodukčného systému a nachádza sa vo vnútri tela. Najdôležitejšou funkciou prostaty je tvorba tekutiny, ktorá spolu so spermiami zo semenníkov a tekutín z iných žliaz vytvára semeno. Svaly prostaty tiež zabezpečujú, že semeno je silne zatlačené do močovej trubice a potom vystreknuté von počas ejakulácie.

Prostata sa nachádza priamo pod močovým mechúrom a nad svalmi panvového dna. Análny otvor je za prostatou, čo umožňuje prstom cítiť žľaza z vnútra konečníka. Kanály v žľaze ústia do močovej trubice, ktorá prechádza cez prostatu. Slovo „prostata“ je prevzaté z gréckeho výrazu „ten, kto stojí pred“ (po slovensky tiež predstojnica). Pri pohľade zospodu, kde uretra opúšťa žľazu, prostata „stojí pred“ močovým mechúrom.

anatómia prostaty

Prostatická žľaza je obklopená kapsulou spojivového tkaniva obsahujúcou veľa hladkých svalových vlákien a elastického spojivového tkaniva, čo je dôvod, prečo je pri vyšetrovaní veľmi pružná na dotyk. V prostate je tiež veľa buniek hladkého svalstva. Počas ejakulácie sa tieto svalové bunky zmršťujú a silne stlačujú tekutinu, ktorá je uložená v prostate, do močovej trubice. To spôsobuje, že kvapalina a bunky spermií, spolu s tekutinou z iných žliaz, sa spoja a vytvoria semeno, ktoré potom vystrekne veľkou rýchlosťou z penisu.

Tkanivo prostaty môže byť rozdelené do troch rôznych zón,  od vnútornej až po najkrajnejšiu, ktorá obklopuje močovú trubicu. Pripomína to vrstvy cibule.

 

  • Prechodová zóna je umiestnená na vnútornej strane žľazy a je najmenšou časťou prostaty (asi 10%). Obklopuje močovú rúru medzi močovým mechúrom a hornou treťou časťou močovej trubice.
  • Centrálna zóna obklopuje prechodovú zónu a robí asi jednu štvrtinu celkovej hmotnosti prostaty. Toto je miesto, kde sa nájde kanálik spoločný pre prostatu, semenné kanáliky a semenné vezikuly. Tento kanál je tiež známy ako ejakulačný kanál (Ductus ejaculatorius).
  • Periférna zóna predstavuje hlavnú časť prostaty – okolo 70% hmoty tkaniva je súčasťou periférnej zóny.
    Tkanivo prechodnej zóny má tendenciu vytvárať v starobe nezhubné zväčšenie prostaty. Lekárskym pojmom je benígna prostatická hyperplázia (BPH). Ak toto tkanivo tlačí na močový mechúr a močovú rúru, môže to viesť k ťažkostiam pri močení. To je bežný problém medzi staršími mužmi. Malígne (zhubné) nádory v prostate sa väčšinou vyvíjajú v periférnej zóne.

 

Funkcie prostaty

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že prostata je úplne zbytočný orgán. Veď aj lekári, často neváhajú s jej vyoperovaním z tela pacienta, ak s ňou niečo nie je v poriadku. V skutočnosti má ale prostata veľa dôležitých funkcií.

 

Výroba tekutiny pre zriedenie semena

Jedna časť semena sa produkuje v prostate. Spolu s bunkami spermií zo semenníkov, kvapaliny zo semenných vezikúl tvoria semeno. Všetky tieto tekutiny sa zmiešajú v močovej trubici.
Vylučovanie prostaty je dôležité pre správne fungovanie buniek spermií, a preto aj pre plodnosť u mužov. Riedka, mliečna kvapalina obsahuje mnoho enzýmov, ako napríklad prostatický špecifický antigén (PSA). Tento enzým robí semeno redšie.

Hormónovitá látka spermínu väčšinou zabezpečuje pohyblivosť spermiových buniek (schopnosť pohybu).

 

Uzavretie močovej trubice do močového mechúra počas ejakulácie

Počas ejakulácie zvierače uzavrú močovú rúru smerom do močového mechúra, aby sa zabránilo vniknutiu spermy do mechúra.

 

Uzavrenie semenných kanálov počas močenia

Počas močenia centrálna zóna svalov zatvára kanály prostaty tak, aby moč nemohla vstúpiť.

 

Hormonálny metabolizmus

V prostate sa mužský pohlavný hormón testosterón premieňa na biologicky aktívnu formu DHT (dihydrotestosterón).

 

 

Tieto médiá
sa o nás pozitívne vyjadrili

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo