Problémová prostata a erekcia. Ako spolu súvisia?

floating-leaf
floating-leaf

Prostata ovplyvňuje erekciu. A naopak.

Prostata plní pri sexe veľmi dôležitú úlohu. Akékoľvek problémy s prostatou dokážu negatívne ovplyvniť silu erekcie a celkovú schopnosť súložiť. A naopak, problémy s erekciou často signalizujú problémy s prostatou.

Problémy s prostatou

K jedným z najčastejších zdravotných problémov, ktoré postihujú mužov, patria problémy s prostatou, ako sú zápal prostaty, zväčšená prostata či dokonca jej rakovina.

  • Zápal prostaty. Zápal prostaty najčastejšie spôsobuje bakteriálna infekcia. Charakterizujú ho časté nutkanie na močenie, a to aj v noci, dlhé močenie, slabý prúd moču, ale aj problémy s erekciou, nechuť na sex a bolesti pri ejakulácii. Môžu sa pridať aj bolesti v podbrušku, rezanie pri močení či bolesti semenníkov. Akútny zápal sa lieči antibiotikami. Je potrebné ho dôsledne liečiť, aby neprerástol do chronického zápalu, ktorý sa ťažko lieči a môže prerásť do impotencie, neplodnosti či nezhubného nádoru prostaty.
  • Zväčšená prostata. Zväčšená prostata je nenádorové ochorenie prostaty, ktorý postihuje najmä mužov v staršom veku. Jej najčastejšími príznakmi sú namáhavé močenie a slabé bolesti. Zväčšená prostata má tiež vplyv na problémy v sexuálnej oblasti. Muži, ktorí majú zväčšenú prostatu, môžu pociťovať znížené libido, teda pokles sexuálnej túžby. Libido môžu znižovať aj lieky, ktoré sa na prostatu užívajú. Muži, ktorí majú zväčšenú prostatu, môžu tiež pociťovať, že je oveľa ťažšie dosiahnuť orgazmus.
  • Rakovina prostaty. U mužov predstavuje rakovina prostaty až 10 % všetkých nádorov. V počiatočných štádiách, kedy je šanca na uzdravenie najvyššia, je takmer bezpríznaková. Preto si treba všímať problémy, ako sú problémy s močením, prítomnosť krvi v moči alebo ejakuláte, bolesti v oblasti panvy, celková únava, ale aj erektilná dysfunkcia.

Čo hovoria vedci?

Aj keď sú ochorenia prostaty a problémy s erekciou dva samostatné problémy, vedci predpokladajú sa, že môžu byť navzájom prepojené.

Ochorenia prostaty a problémy s erekciou sú prepojené.

Podľa výsledkov vedeckých štúdií sú ukazovatele sexuálnej funkcie nepriamo spojené s problémami močových ciest u mužov. Pri zvýšení množstva problémov s prostatou u mužov zároveň klesla aj úroveň sexuálnej funkcie. Problémy s močovým traktom v dôsledku zväčšenej prostaty sú teda spojené s erektilnou dysfunkciou.

Výskyt oboch typov problémov sa zvyšuje s rastúcim vekom. Stredne ťažký a ťažký stupeň erektilnej dysfunkcie spravidla sprevádzajú práve problémy s prostatou. Prvé problémy s erekciou teda môžu signalizovať začínajúce problémy s prostatou. Problém s erekciou môže byť tiež jedným z prvých príznakov rakoviny prostaty. Preto tieto problémy netreba podceňovať.

Snažte sa teda udržať zdravú prostatu čím najdlhšie, pretože akékoľvek problémy s ňou oplyvnia aj váš sexuálny život.

Zhrnutie:

  • Problémy s prostatou súvisia aj s nedostatočnou erekciou.
  • Problémy s prostatou sa môžu ukázať v problémoch s erekciou.
  • Udržujte svoju prostatu zdravú, aby ste sa vyhli obom typom problémov.

Tieto médiá
sa o nás pozitívne vyjadrili

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo