Časté močenie a jeho liečba

floating-leaf
floating-leaf

Časté močenie môže mať veľa príčin. Odhaľte ich s nami.

Miera normálneho zdravého močenia je u každého človeka iná a pohybuje sa od štyroch až po desaťkrát denne. Častejšie močenie je pomerne častým príznakom u starších mužov. Ak máte tento problém, treba zbystriť pozornosť a nepodceňovať to, pretože to môže signalizovať ochorenie.

Čo sa považuje za časté močenie?

Stáva sa častejšie, že dobehnete na “malú” len tak tak? Pred odchodom z domu idete pre istotu na záchod, no kým dôjdete tam, kam ste sa vybrali, tak vám treba znova. Časté močenie je považované za časté vtedy, ak potrebujete chodiť na záchod každú hodinu alebo dokonca viackrát za hodinu. Je to obťažujúce.  Tu už niečo nebude v poriadku. Časté močenie môže signalizovať rad vecí od tých menej závažných až po závažnejšie ochorenia. Ktoré sú najčastejšie príčiny?

Miera normálneho zdravého močenia je u každého človeka iná a pohybuje sa od 4 až po 10-krát denne.

1. Infekcie močových ciest

Zápaly močových ciest vznikajú častejšie u starších mužov a postihujú takmer vždy celý systém. Patrí sem prostata, semenníky i močovody. Toto ochorenie sa prejavuje nepríjemnými príznakmi – častým nutkaním na močenie, teplotou, pálením a bolesťou pri močení.

Liečba infekcií a zápalov močových ciest

V tomto prípade máte možnosť návštevy odborného lekára alebo samoliečby. Ak sa chcete dať vyšetriť odborným lekárom, navštívte urológa. Lekár vám urobí základné vyšetrenia. Vyšetrí hladinu cukru v moči a krvi a môže vám dať za úlohu zmerať, koľko moču denne vylúčite. Je možné, že vás pošle aj na urologické sono vyšetrenie. Po všetkých vyšetreniach lekár určí diagnózu a nasleduje liečba antibiotikami.

Pri samoliečbe pomáha piť viac tekutín, odporúča sa obyčajná voda alebo nesýtené minerálky. Močové cesty sa vďaka pitiu neustále preplachujú a baktérie sa tu neudržia. Výrazne pomáhajú brusnice – či už v sušenej forme alebo vo forme džúsu, poprípade môžete piť brusnicový čaj. Ak siahnete po žihľave alebo ginko bilobe, tie tiež veľmi blahodárne pôsobia na močové cesty. Ak sa vydáte prírodnou cestou, tak môžete užívať aj vitamín C, ten okyslí moč a to sťažuje množenie baktérií.

Ginko biloba na časté močenie - Fixoprost.sk

2. Zápal obličiek

Neliečené alebo nedoliečené infekcie môžu viesť k zápalu obličiek. V tomto stave sa už objavujú silné bolesti v boku, vysoké teploty a nevoľnosť. Môžu sa objaviť aj opuchy a červenkastý moč. Obličky sú zväčšené a bolestivé na tlak. Ako prevenciu môžete použiť tieto prírodné tabletky.

Liečba zápalu obličiek

Tu už nemáte inú možnosť, len urýchlene vyhľadať lekársku pomoc. Liečba pozostáva z podávania antibiotík –  diuretík. Samoliečba neexistuje. Ak máte veľké bolesti, môže ich zmierniť horúci obklad. Ale návštevu lekára a odborné vyšetrenie týmto nenahradíte.

3. Cukrovka

Ďalšou možnou príčinou častého močenia je cukrovka. Málokoho napadne, že ak často močí, môže ísť o cukrovku. To, že ju máte, mnohokrát ani nezistíte sami. Neprejavuje sa totiž žiadnymi bolesťami, ale častým močením, nadmerným smädom a zvýšenou potrebou pitia, čím sa telo bráni nechcenému odvodneniu.

Liečba cukrovky

Samoliečba sa neodporúča. Pri  tomto ochorení sa musíte odovzdať do rúk lekárov. Lekár vám vyšetrí moč a krv a stanoví hladinu cukru (glukózy). Hladina glukózy je u ľudí trpiacich cukrovkou vyššia, pretože glukóza sa do moču dostane. Obličky nestačia vysoké koncentrácie glukózy v krvi prefiltrovať späť a cukor sa tak vylučuje močom.

Cieľom liečby cukrovky je zníženie hladiny cukru v krvi, teda vám bude podávaný inzulín. Inzulín je potrebný na to, aby sa glukóza získaná z potravy dostala do vnútra bunky a tam bola premenená na energiu.

4. Lieky

Časté močenie nemusí mať za následok len závažná choroba. Ak beriete lieky pri liečbe ochorení srdca a ciev, tie môžu spôsobovať odvodňovanie, a to vás núti k častému močeniu. Dokonca aj iné lieky, ktoré máte predpísané od lekára, môžu mať tieto nepríjemné vedľajšie účinky. Prečítajte si príbalové letáky a poraďte sa s lekárom o prípadnej zmene užívaných liekov.

Odporúčanie: chcete mať zdravú prostatu a močové cesty? Používajte pravidelne EREXAN Prostate!

5. Nezdravé potraviny

Pozrite sa na vašu stravu. Obsahuje váš jedálniček korenené a slané jedlá, umelé sladidlá, čokoládu, sýtené nápoje, alkohol alebo kofeín? Tieto potraviny pôsobia ako diuretikum a dráždia močový mechúr. To spôsobuje nepríjemné a častejšie nutkanie na močenie.

Tu vám pomôže jedine samoliečba. Zmeňte stravovacie návyky. Menej soľte, vyhýbajte sa korenistým jedlám a sýteným nápojom. Alkohol a kofeín spúšťajú odvodňovanie do niekoľkých minút. Po vypití jedného alebo dvoch pív už bežíte na toaletu. Pokúste sa obmedziť pitie alkoholu a kávy a nebudete musieť “lietať” každú chvíľu na záchod.

6. Problémy s prostatou

Väčšinu ochorení prostaty predstavuje benígna prostatická hyperplázia, teda nezhubné ochorenie prostaty. Problém nastáva vtedy, keď sa vaša prostata v dôsledku starnutia začne zväčšovať. Zväčšenie prostaty nie je životu nebezpečné ochorenie, ale výrazne komplikuje život. Medzi najčastejšie príznaky patrí najmä:

  • časté nutkanie na močenie,
  • močenie v noci,
  • slabý prúd moču.

Zväčšená prostata vyvíja tlak na močovú trubicu, a tým spôsobuje potrebu častejšieho močenia, pretože znemožňuje úplné vyprázdnenie močového mechúra.

Ako liečiť časté močenie

Samoliečba je vítaná. Pomáha, ak zaradíte do jedálnička čerstvé ovocie a zeleninu, brusnice a vitamíny. Nepite denne viac tekutín ako treba – ideálne je vypiť 1,5 až 2 litre. Do denného príjmu tekutín zaraďte žihľavový čaj.

Môžete siahnuť aj po prírodných tabletkách na prostatu. Na trhu je ich dostatok, nemusí vám ich predpisovať lekár. Stačí trochu pohľadať. Takýmto prírodným prostriedkov v boji s problémami s prostatou je aj prípravok EREXAN Prostate. Jeho prírodné zloženie vám pomôže dostať prostatu opäť pod kontrolu. Obsahuje koncentrovanú zmes účinných látok, ktoré prinesú úľavu od problémov s prostatou, a zároveň predchádzajú ďalšiemu zhoršovaniu stavu prostaty. Pri závažnejších problémoch s prostatou navštívte urológa.

Liečba častého močenia

Zhrňme si to

  • Za časté močenie môžu niektoré ochorenia, ako zápaly močových ciest a obličiek alebo cukrovka.
  • Niekedy si problémy s častým močením spôsobíte aj sami – nesprávnou stravou či užívaním niektorých liekov.
  •  V závislosti od konkrétnej príčiny nájdete primerané riešenie, ako tento stav zmeniť.
  • Pri problémoch s prostatou pomôžu výživové doplnky výživy na prírodnej báze.
  • Ak časté močenie neustane, vyhľadajte urológa.

Tieto médiá
sa o nás pozitívne vyjadrili

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo