Rakovina prostaty

floating-leaf
floating-leaf

Čo všetko by ste mali vedieť o rakovine prostaty?

Rakovina prostaty je jedným zo smutne vedúcich onkologických ochorení u mužov. Na rebríčku sa už niekoľko rokov ocitá na popredných miestach. Čo všetko by ste mali o tomto ochorení vedieť?

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty predstavuje v mužskej populácii asi desať percent všetkých nádorov. Ale výskyt latentného karcinómu, teda skrytého ochorenia, ktoré sa ešte nijako neprejavilo a nepriviedlo pacienta k lekárovi, je ešte mnohonásobne vyšší. Vo väčšine prípadov nádor rastie veľmi pomaly a je benígny – zostáva iba na prostate a nemetastázuje do ostatných orgánov a tkanív. Avšak nie to tak vo všetkých prípadoch. Niektoré typy nádorov rastú rýchlo a rakovina sa agresívne šíri po tele v podobe metastáz. Práve tieto majú zlú prognózu.

 

Príčiny rakoviny prostaty

Tak, ako u iných typov rakoviny, ani presné príčiny vzniku rakoviny prostaty nepoznáme. Zatiaľ nevieme, podľa čoho si vyberá svoje obete. Lekári však vedia, že rakovina sa začína, keď sa bunky prostaty delia abnormálne. To je spôsobené mutáciou alebo poškodením určitých génov v DNA. Bujnenie takto postihnutých buniek je nekontrolovateľné. Zravé ľudské bunky majú v sebe zabudované isté systémy a mechanizmy, ktoré im prikazujú po istom počte delení zomrieť. Rakovinové bunky tieto „hodiny života“ ignorujú a nekontrolovateľne sa množia ďalej. A vtedy nastáva problém. Nesmrteľné bunky sa množia a postupne vytvoria nádor, ktorý tlačí na okolité tkanivo a spôsobuje celý rad problémov. Tým však problémy ani zďaleka nekončia. Časť nádoru sa môže odštiepiť a rozšíriť – metastázovať – do iných orgánov či tkanív.

Riziká rakoviny prostaty

U starších mužov je riziko vzniku rakoviny prostaty oveľa vyššie ako u mladších. Rakovina je tiež geneticky podmienená. Pri častom výskyte rakoviny prostaty v rodine je riziko vzniku tohto ochorenia vyššie. Toto riziko sa tiež zvyšuje aj pri anamnéze rakoviny prsníka v rodine.

Ďalším rizikovým faktorom je aj rasa. U černochov sa rakovina prostaty vyskytuje častejšie a v mladšom veku.
Treba si dávať pozor aj na stravu. Ukazuje sa totiž, že u obéznych mužov je výskyt rakoviny prostaty vyššia. Rakovina  u tejto skupiny mužov býva navyše často agresívna. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že na rozvoj tohto ochorenia vplýva negatívne strava bohatá na tuky.

V poslednej dobe sa zistilo, že rizikovým faktorom môže byť aj infekcia HPV – ľudským papillo vírusom, ktorý zapríčiňuje rakovinu maternice u žien a je detekovaný aj pri výskyte rakoviny konečníka a penisu. Skúmajú sa aj súvislosti s infekciou EBV – Epstein-Barrovej vírusom a vírusom herpes simplex.

K rizikovým faktorom vzniku rakoviny prostaty patrí vyšší vek, genetika, rasa, obezita, ale aj HPV vírus.

 

Výskum rakoviny prostaty

 

Príznaky rakoviny prostaty

Ako to už pri onkologických ochoreniach býva, ani rakovina prostaty sa v svojom zárodku neukazuje. Nebolí. A to je problém. Pri odhalení v počiatočných štádiách je šanca na úplné vyliečenie najvyššia. Preto si dávajte pozor najmä na nasledujúce symptómy:

  • problémy s močením či pocit úplneho nevyprázdnenia močového mechúra,
  • prítomnosť krvi v ejakuláte alebo v moči,
  • bolesti v oblasti panvy,
  • bolesti kostí, hlavne v oblasti chrbta, bedier a končatín,
  • erektilná dysfunkcia,
  • celková únava, nechutenstvo, nevysvetliteľný úbytok váhy.

Kedy navštíviť lekára?

Choďte k lekárovi, ak máte akékoľvek podozrenie. Najmä ak ste už oslávili svoje päťdesiate narodeniny.

Lekár vám urobí celkovú prehliadku a bude sa zaujímať o vašu únavu a hmotnosť. Ďalej môžete očakávať vyšetrenie konečníka, ktoré síce môže byť nepríjemné, ale kľúčové. Neľakajte sa, pozitívny výsledok tohto vyšetrenia ešte neznamená, že karcinóm naozaj máte. Budú nasledovať krvné testy zamerané okrem iného na zistenie hladiny PSA. Nasledujú vyšetrenia ako CT, ultrazvuk či magnetická rezonancia, ktorých cieľom je odhaliť prípadný nádor. Asi najinvazívnejšie vyšetrenie, ktorému môžete byť vystavený, je biopsia – tenkou ihlou vám vyberú pár nádorových buniek, ktoré budú histologicky vyšetrené.

Ako sa proti rakovine prostaty chrániť?

Existuje vôbec spôsob, ako sa pred rakovinou ochrániť? Zaručená cesta bohužiaľ nie je. Avšak existujú veci, ktoré môžete urobiť aj vy. A vôbec nie sú také zložité.

 

Stravujte sa zdravo

Jedlo konzumujete každý deň, ale všímate si, čo vlastne jete? Správna strava je pre zdravý životný štýl kľúčová. Jedzte veľa ovocia a zeleniny. Vyhýbajte sa jedlám bohatým na nasýtené tuky a rýchle sacharidy. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny sú vaším priateľom. Vitamíny a iné telu prospešné látky obsiahnuté v pestrej strave dokážu urobiť s vašim zdravím zázraky. Či dokáže strava naozaj zabrániť vzniku rakoviny prostaty je vo hviezdach, ale zdravým jedálničkom určite nič nepokazíte.

 

Hýbte sa

Nezabúdajte ani na pravidelný pohyb. Podľa istých štúdií majú muži, ktorí pravidelne cvičia, nižšie hladiny PSA – prostaticky špecifického antigénu. Ten v ľudskom tele slúži na skvapalnenie spermií a následnému uľahčeniu pohybu spermií. Používa sa však ako marker pri teste na rakovinu prostaty. U mužov, ktorí sa nevenujú pravidelnému pohybu, sú hodnoty PSA horšie. Pohyb vplýva aj na vaše celkové zdravie a vedie k vyplavovaniu endorfínov – hormónov šťastia, čo môže zlepšiť vašu náladu.

 

Vylúčte cigarety a alkohol

Ako pri mnohých ďalších ochoreniach, svoju prognózu si môžete zlepšiť vysadením cigariet a alkoholu zo svojho denného režimu. Je preukázané, že cigaretový dym obsahuje desiatky, ba aj stovky, karcinogénnych látok. Tie nielen poškodzujú pľúca a dýchaciu sústavu, ale tiež niečia výstelku steny ciev, na ktorej môže vzniknúť ateroskleróza so všetkými jej neblahými dôsledkami (vznik rôznych kardiovaskulárnych ochorení, napríklad infarktu myokardu, mŕtvice či ischemickej choroby dolných končatín). Veľké množstvo alkoholu je škodlivé pre vašu pečeň a môžu tiež podporiť vznik nádorového bujnenia v iných častiach tela, najmä v oblasti jazyka, úst či krku.

 

Fajčenie a rakovina prostaty

 

Ako teda na rakovinu prostaty?

  • Prevencia je lepšia ako liečba! Nezanedbávajte pravidelné preventívne prehliadky u lekára.
  • Zdravým životným štýlom pomôžete nielen svojej prostate, ale aj celému organizmu.
  • Diagnóza rakoviny prostaty ešte neznamená rozsudok smrti – mnoho nádorov je benígnych.

Tieto médiá
sa o nás pozitívne vyjadrili

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo