Testosterón a zväčšená prostata. Ako spolu súvisia?

floating-leaf
floating-leaf

Môže byť testosterón príčinou zväčšenej prostaty?

Benígna hyperplázia prostaty je bežne známa ako nezhubné zväčšenie prostaty či jednoducho zväčšená prostata. Mužom ju asi netreba veľmi predstavovať. Táto choroba má veľa mien, ale iba jeden význam – je strašiakom všetkých mužov po päťdesiatke. V našich končinách ňou v tejto vekovej kategórii trpí vyše polovica našich mužov. Čo je príčinou tohto ochorenia?

V súčasnom vedeckom povedomí existujú dve dominantné teórie o príčinách vzniku benígnej hyperplázie prostaty.

Príčina č. 1: Dihydroxytestosterón

Prvá teória označuje ako vinníka hormón dihydroxytestosterón (DHP), metabolicky aktívny derivát testosterónu. Dihydroxytestosterón hrá kľúčovú rolu pri vývine a vývoji prostaty. Niektoré štúdie naznačujú, že na rozdiel od testosterónu množstvo dihydroxytestosterónu v krvi s pribúdajúcim vekom neklesá. Preto sa objavilo podozrenie, že práve dihydroxytestosterón spôsobuje abonormány rast prostaty v pokročilom veku.

Máte problém s prostatou? Použite EREXAN Prostate!

Príčina č. 2: Testosterón

Druhá teória podozrieva testosterón, mužský pohlavný hormón. Bežne sa tvorí v semenníkoch a v stopových množstvách i v obličkách. Avšak ako plynú roky, testosterónu z krvi ubúda. Čo pravdepodobne vedie k zväčšeniu prostaty, ako ukázali štúdie vykonané na psoch. Keď mladým psom zabránili v produkcii testosterónu, prejavili sa u nich príznaky nezhubného zväčšenia prostaty. Naproti tomu, keď starým psom s prirodzene zníženou tvorbou testosterónu a príznakmi BHP tento hormón dodali, ich stav sa takmer okamžite zlepšil. Táto a mnohé ďalšie štúdie ukazujú, že keby aj testosterón nebol hlavným činiteľom vzniku benígnej hyperplázie prostaty, určite sa na jej vývoji aspoň významným spôsobom podieľa.

Testosterón a prostata


Erexan-prostate-ilustracia

EREXAN Prostate – Pohoda prostaty a močových ciest mužov

Takmer každého muža začne skôr či neskôr trápiť prostata. EREXAN Prostate sa postará o dokonalú pohodu vašej prostaty a močových ciest. Je nabitý maximálnym množstvom účinných látok pre dosiahnutie výnimočných výsledkov z ktorých budete nadšení.


Rizikové faktory

Na rozdiel od príčin vzniku zväčšenej prostaty sú rizikové faktory jasne známe. Keďže vysoká hladina telesného tuku ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu tela, je zrejmé, že významnú rolu pri vzniku ochorenia zohráva vaša hmotnosť a diéta. Upraviť hladinu hormónov môžete aj pomocou cvičenia a celkovo aktívneho životného štýlu. Sedavý spôsob života vám veru nepomôže, dokonca vám i priťaží – patrí medzi hlavné rizikové faktory. Samozrejme, ako už to býva pri väčšine ochorení, záleží aj od genetickej výbavy. Môžete sa snažiť, koľko chcete, ale keď vám gény neprajú, toto ochorenie sa veľmi pravdepodobne dostaví. To však neznamená, že by ste sa nemali snažiť žiť čo možno najaktívnejšie a najzdravšie v rámci vašich možností.

Ako to teda je?

  • Príčiny vzniku nie sú úplne známe.
  • Hlavnými podozrivými sú testosterón a jeho metabolit dihydroxytestosterón.
  • Gény sú podstatné, ale aj váš životný štýl hrá významnú rolu.

Tieto médiá
sa o nás pozitívne vyjadrili

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo