Máte zlý spermiogram? Poradíme vám, ako ho vylepšiť.

floating-leaf
floating-leaf

Spermiogram kontroluje mužskú plodnosť. Erexan ju zlepšuje.

Za neplodnosť párov dnes približne v polovici prípadov môžu problémy u mužov. Najdôležitejším vyšetrením, ktorým sa kontroluje mužská plodnosť, je spermiogram.

Ak sa vám nedarí s partnerkou počať potomka, je jednoduchšie, ak na vyšetrenie idete ako prvý vy. Problémy s počatím môže totiž spôsobiť zlá kvalita spermií. Vyšetrenie spermií je pritom omnoho jednoduchšie ako vyšetrenia, ktoré by musela podstúpiť vaša partnerka.

Čo je to spermiogram?

Spermiogram je úplne bezbolestné laboratórne vyšetrenie semena. Je to vlastne celkom nenáročná procedúra. Zavriete sa do špeciálnej miestnosti, kde máte dostatočné súkromie a do sterilnej nádoby odoberiete vzorku ejakulátu. Znamená to, že budete musieť masturobvať (absolvovať honenie). Môže vám pritom dokonca pomáhať vaša partnerka. Ejakulát sa spravidla vyšetruje do pol hodiny od odberu. Základné vyšetrenie pritom môžete absolvovať u urológa alebo u sexuológa, komplexnejšie vyšetrenie poskytujú špecializované centrá asistovanej reprodukcie.

Spermiogram je vyšetrenie semena, ktorým sa určuje jeho kvalita.

V niektorých prípadoch je dokonca možné vzorku pripraviť už doma. Vzorku však musíte odovzdať do pol hodiny odovzdať na odberné miesto a musíte sa vyhnúť prípadným výraznejším zmenám teploty, aby ste ju neznehodnotili.

Pred vyšetrením sa odporúča sexuálna abstinencia v rozsahu 1- 5 dní. Nie je dobré, ak je abstinencia pred odberom príliš krátka, ani príliš dlhá. V ejakuláte sa totiž mení podiel starých a slabých spermií, čo môže ovplyvniť výsledky. Vyšetrenie by ste nemali absolvovať ani v prípade, ak ste v priebehu posledných dvoch mesiacoch prekonali chorobu či brali antibiotiká. Výsledky môžu ovplyvniť nielen lieky, ktoré ste užívali, ale aj stres, ktorý ste prekonali pred mesiacmi.

Cena spermiogramu je rôzna. Ak vám ho odporučí lekár, hradí ho zdravotná poisťovňa. Ak si ho vyžiadate sám, za základné vyšetrenie zaplatíte stáť 10 – 30 €. Komplexné vyšetrenie vás môže vyjsť aj na viac ako 200 €.

Spermiogram tehotenstvo - Erexan.sk

Čo sa spermiogramom vyšetruje?

Z odobratej vzorky ejakulátu sa vyšetrujú parametre, ako sú objem ejakulátu, jeho farba, konzistencia, pH, počet, životnosť, pohyblivosť a správnosť tvaru spermií, prípadne aj to, či spermie nie sú geneticky poškodené. Dá sa tiež zistiť, či ejakulát neobsahuje krvinky alebo baktérie či protilátky proti spermiám.

Výsledky základného testu sa dozviete už asi hodinu po odbere, výsledky komplexných testov budete mať k dispozícii približne o 10 dní. Ak sú výsledky spermiogramu mimo normy, je potrebné spermiogram opakovať, keďže kvalita spermií u každého muža kolíše. Pre čím najpresnejšie výsledky sa vyšetrenie opakuje jeden až trikrát s intervalom minimálne 3 týždne.

Ako zlepšiť výsledky spermiogramu?

Ak spermiogram nebol v norme, mali by ste podstúpiť aj ďalšie vyšetrenia semenníkov, penisu a prostaty, ktoré dokážu vylúčiť, že zlé výsledky spôsobilo nejaké skryté ochorenie. Ani tieto vyšetrenia však nie sú bolestivé. V prípade potreby sa vykonávajú tiež hormonálne vyšetrenie, ultrazvuk prostaty a semenníkov, prípadne aj genetické vyšetrenia a vyšetrenia možnej infekcie močových ciest. V prípade zistenia konkrétnej príčiny sa nasadí príslušná liečba.


Náš tip: Prečítajte si aj článok Problémy s plodnosťou? Pomôžu vám lieky na spermie.


Kvalitu spermií môžete zlepšiť aj zmenou životosprávy a užívaním prírodných výživových doplnkov, akým je Erexan Stabil. Erexan možno poznáte ako tabletky, ktoré sa užívajú pri problémoch s erekciou. Jeho jednotlivé zložky však ovplyvňujú aj kvalitu spermií. Aminokyselina L-arginín zlepšuje produkciu a kvalitu spermií. Vynikajúce výsledky s nedostatočnou tvorbou spermií má aj koncentrovaný extrakt rastliny maca.

Tabletky Erexan Stabil sú určené na dlhodobé užívanie a pomáhajú aj tam, kde sila jednorázových tabletiek nestačí. Obsahujú silné extrakty z rastlinných stimulantov, koncentrované aminokyseliny a primeranú dávku dôležitých minerálov.

Zhrnutie:

  • Spermiogram je najdôležitejšie vyšetrenie, ktorým sa zisťuje mužská plodnosť.
  • Ak je spermiogram mimo normy, výsledky je možné zlepšiť.
  • Užívajte výživové doplnky na zlepšenie kvality spermií, ako je Erexan Stabil.

Tieto médiá
sa o nás pozitívne vyjadrili

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo