Pohlavné choroby

floating-leaf
floating-leaf

Ktoré pohlavné choroby sú „obľúbené“ u Slovákov a ako im predísť?

Môže to vyzerať aj takto – máte za sebou úžasnú dovolenku plnú zážitkov a vzrušujúcich flirtov. Konečne je na čo spomínať. Zrazu však začnete pociťovať nevysvetliteľné bolesti či nepríjemné vyrážky na tých najnevhodnejších miestach. A to ste si mysleli, že vás sa pohlavné choroby nikdy nebudú týkať.

Keď aj dobrého veľa škodí

Tak by sa dala konštatovať daň za nezáväzné dobrodružstvá. Nemýľte sa však, nejde vždy len o letné lásky alebo sex na jednu noc. Moderná veda rýchlo napreduje a vďaka tomu dnes poznáme viac ako 30 druhov mikroorganizmov – baktérií, vírusov, parazitov a kvasiniek, ktoré spôsobujú sexuálne prenosné infekcie (známe aj pod anglickou skratkou STD – sexually transmitted diseases).

Zákerné sú v tom, že si občas dávajú načas a prejaviť sa môžu až po celých mesiacoch alebo rokoch. Navyše neprenášajú sa iba pohlavným stykom, ale aj cez sekréty slizníc, krvou, slinami či ejakulátom. Niekedy teda stačí len nevinný bozk.

Medzi pohlavné choroby sa všeobecne radia:

 • kvapavka/gonorea,
 • syfilis,
 • trichomoniáza,
 • chlamýdiová infekcia,
 • hepatitída typu B a C,
 • genitálny herpes,
 • mäkký vred,
 • HPV (ľudský papilomavírus),
 • kontagiózne moluskum,
 • mykotická infekcia,
 • AIDS a HIV,
 • voš ohanbia (ľudovo nazývaná filcky).

Nižšie si rozoberieme tie, ktoré sa na Slovensku vyskytujú najčastejšie.

Prečo s nimi nie sú žarty?

S drobnou vyrážkou si človek už nejako poradí. Pohlavné choroby však nespôsobujú len to. Po rozšírení (v krajnom prípade aj na iné orgány) sa stávajú strojcom nemalých zdravotných problémov. Začína to diskomfortom v rámci intímneho života, kedy by ste sa počas liečby mali zdržať akýchkoľvek sexuálnych aktivít. Pokračuje nepríjemným kontaktovaním bývalých sexuálnych partnerov a vylúčené nie sú ani nasledovné problémy s erekciou, potenciou či ejakuláciou. Zásah do možnosti mať potomstvo je špecialitou najmä chlamýdiovej infekcie a kvapavky. Neplodnosť nie je pri tom zďaleka jediné riziko, ktoré pohlavné choroby nesú. Niektoré sú aj v súčasnosti stále neliečiteľné a mnohé spolu navzájom súvisia. Napríklad infekcia syfilisom až trojnásobne zvyšuje riziko nákazy HIV.

Pohlavné choroby - kontaktovanie partnerov - Erexan.sk

Chlamýdiová infekcia

Na Slovensku dobre známe chlamýdie sú hrozbou najmä pre svoju schopnosť spôsobiť úplnú sterilitu. U mužov totiž negatívne pôsobia na tvorbu spermií, ich množstvo aj kvalitu. Muži postihnutí chlamýdiami majú až trikrát viac poškodené spermie ako zdraví muži.

Nebezpečenstvom sú tu takmer neexistujúce príznaky. Chlamýdie sa až v neskoršom štádiu prejavujú ťažkosťami pri močení či bolesťami v oblasti semenníkov a prostaty. Vtedy však už môže byť neskoro.

Ide výlučne o sexuálne prenosnú a vysoko infekčnú chorobu. V prípade tehotných žien sú chlamýdie prenosné aj na plod a spôsobujú respiračné ochorenia a očné infekcie novorodencov. Podľa štatistík Všeobecnej zdravotnej poisťovne sú chlamýdie najrozšírenejšou pohlavnou chorobou na Slovensku.

Najrozšírenejšou slovenskou pohlavnou chorobou je chlamýdiová infekcia.

Genitálny herpes

Mysleli ste si, že herpes sa objavuje len na perách? Žiaľ, nielen tam. Prenáša sa kontaktom s postihnutým miestom zväčša počas vaginálneho a análneho sexu. Na Slovensku ide o najčastejšiu pohlavnú chorobu tínedžerov. Je to jedna z chorôb, ktorá má rovnaké príznaky aj priebeh ako u mužov, tak u žien.

Vírus akékoľvek herpesu je neliečiteľný a citlivo reaguje na zníženie obranyschopnosti organizmu. Vtedy sa objavuje opakovane.

Pohlavné choroby - noví partneri - Erexan.sk

Ľudský papilomavírus

Ide o najrozšírenejšiu sexuálne prenosnú chorobu, ktorou sa podľa štatistík nakazí približne polovica sexuálne aktívnych mužov a žien.

V súčasnosti poznáme viac ako 100 druhov HPV, z ktorých sa asi 30 viaže na genitálnu oblasť. Niektoré spôsobujú výskyt kožných výrastkov, resp. bradavíc a môžu byť zhubné (rakovinotvorné) aj nezhubné. Trápia mužov i ženy a vyskytujú sa na vnútorných i vonkajších pohlavných orgánoch. U mužov zasahujú oblasť penisu, mieška a okolie konečníka. Ženám ich často objaví až gynekológ, pretože sa nezriedka vyskytujú v pošve či v okolí krčka maternice, kde môžu prerásť až do rakoviny. Z toho dôvodu sa už niekoľko rokov odporúča očkovanie mladých dievčat podávané v troch dávkach ešte pred započatím sexuálnej aktivity.

Ako sa pohlavným chorobám vyhnúť?

Vášnivým objatiam sa niekedy ťažko odoláva. Najmä po dlhšej abstinencii či v letných mesiacoch, keď všade vidieť minisukne a bikiny. Vždy je však namieste opatrnosť a zvýšená bezpečnosť najmä pri styku s novými partnermi.

Základom prevencie je:

 • striktná monogamia,
 • používanie bariérových foriem antikoncepcie (kondóm, femidom),
 • očkovanie (proti vírusu infekčnej hepatitídy typu B a HPV),
 • mužská obriezka, ktorá znižuje riziko nakazenia vírusom HIV o 60 % a sčasti chráni proti infekciám HSV a HPV.

Pohlavné choroby kondóm - Erexan.sk

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Pohlavné choroby sa neoplatí podceňovať. Nejde o občasné zlyhanie, pri ktorom pomôže viagra pre mužov, maca prášok či Kegelove cviky. Človek ich ľahko získa, no o to ťažšie sa s nimi bojuje. Preventívne opatrenia by sme mali mať na mysli vždy keď nás pochytí túžba po nezáväznom (najmä nechránenom) sexe alebo vzrušenie zo striedania sexuálnych partnerov.

Ak už vás naozaj pochytí túžba a partnerka nie je naporúdzi, celkom dobre vás dokáže uvoľniť napríklad aj honenie penisu. Ak však chcete objavovať nové sexuálne dobrodružstvá, nemusíte to riešiť striedaním sexuálnych partnerov. Nové sexuálne zážitky vám umožnia objaviť aj tabletky Erexan. Tento výživový doplnok pomáha nielen pri ťažkostiach s potenciou, erekciou a ejakuláciou, ale aj pri zvyšovaní libida a sexuálnej výdrže.

Tabletky nemusíte užívať dlhodobo. Stačí, ak niekoľko minút pred sexom užijete 1 – 2 tabletky, ktoré vám zabezpečia sexuálnu energiu až na 36 hodín.

Zhrnutie:

 • Len chránený sex je bezpečný sex. Používajte kondóm alebo inú formu bariérovej ochrany.
 • Udržiavanie monogamného vzťahu znižuje riziko, že vás stretne pohlavná choroba.
 • Pohlavné choroby môžu spôsobiť trvalé problémy s potenciou mužov aj žien.
 • Objaviť nové sexuálne zážitky vám pomôže Erexan, ktorý odstráni aj ťažkosti s potenciou, erekciou a ejakuláciou.

 

Tieto médiá
sa o nás pozitívne vyjadrili

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo