Ak máte zväčšenú prostatu, dávajte si pozor na vedľajšie účinky týchto liekov
Určenie správnej diagnózy je väčšinou vyslobodením. Človek konečne odhalí, čo sa skrýva za jeho problémami. Niekedy však ani odhalenie problému nenechá človeka pokojnejším, či menej nervóznym. Práve pri diagnostike benígnej hyperplázie prostaty nastáva častokrát problém so samotnou liečbou. Ak sa pozrieme na liečivá trochu podrobnejšie, dozvieme sa viac o ich nežiaducich účinkoch a zistíme, že liečba úplne neprináša to, čo by sme od nej očakávali.
Aké vedľajšie účinky majú jednotlivé lieky?
Alfa blokátory a ich vedľajšie účinky
Pri problémoch so zväčšenou prostatou sa najčastejšie odporúča skupina liekov alfa blokátory. Ich používaním sa zlepšujú príznaky BHP (nezhubného zväčšenia prostaty) a taktiež sa podporuje zlepšenie priechodu prúdu moču za relaxácie hladkej svaloviny prostaty. Čo je však dôležité, je to, že alfablokátory nespôsobujú zmenšenie prostaty a dokonca ani nezabránia jej ďalšiemu rastu.
A krátkodobé riešenia predsa nie sú to, čo s diagnózou BHP potrebujeme. Ak sa k tomu pridajú nežiaduce účinky ako strata sily, závrate, nízky krvný tlak či retrográdna ejakulácia, človek si dvakrát rozmyslí, či je pre neho táto liečba vhodná.
- Strata sily.
- Závrate.
- Retrogénna ejakulácia (ejakulát je vytlačovaný do močového mechúra).
Inhibítory 5-alfa-reduktázy a ich vedľajšie účinky
V porovnaní s predchádzajúcou skupinou liekov je tento typ liečiv v boji proti BHP o niečo účinnejší. Dokonca môže pomôcť pri samotnom zmenšení zväčšenej prostaty. Účinok je však citeľný až po šiestich mesiacoch od začatia liečby.
Štandardne sa ale predpisuje až pri problémoch, ktoré pretrvávajú viac ako rok. Čiže po ročnom trápení nastane konečne nejaká úľava. Vedľajšie účinky tejto skupiny liekov sa často spájajú s rôznymi poruchami sexuálnych funkcií. Konkrétne ide o zníženie libida, erektylnú dysfunkciu alebo problémy s ejakuláciou.
Inhibítory a blokátory majú množstvo nežiaducich účinkov, rovnako ako aj ďalšie lieky na zväčšenú prostatu.
Inhibítory (blokátory) fosfodiesterázy 5 a ich vedľajšie účinky
Pri problémoch s prostatou sa mnohokrát používajú medikamenty, ktoré sa využívajú pri liečbe erektylnej dysfunkcie. Okrem iného môžu pomôcť aj pri liečbe BHP, no nie sú však priamo vedené ako pomoc pri liečbe BHP. Okrem toho môžu taktiež spôsobovať bolesti hlavy, chrbta, či poruchy zažívacieho traktu. Taktiež je potrebné sledovať činnosť srdca, predovšetkým pri špecifických ochoreniach srdca.
- Bolesti hlavy.
- Bolesti chrbta.
- Poruchy zažívacieho traktu a trávenia.
- Depresia.
Prírodné lieky na prostatu bez vedľajších účinkov
Je pre nás prirodzené, že v prípade, ak máme problém, navštívime lekára. To je nepochybne správne riešenie. No nemali by sme zabúdať ani na matku prírodu, ktorá nám môže poskytnúť nielen odpovede na rôzne otázky, ale priniesť kompletné riešenie problému. Pri liečbe BHP sa osvedčili rôzne rastliny, ktoré sú viac či menej známe. Výťažky z palmy serenoy plazivej, žihľavy či ginka, najlepšie v ich kombinácii, účinne bojujú proti BHP, a pritom ide o čisto bylinné prvky. Tieto výťažky obsahujú aj tabletky na prostatu EREXAN Prostate, ktoré vám pomôžu s riešením vašich problémov s prostatou.
Zhrnutie
- Liečba BHP nemusí byť strašiakom.
- Lieky majú mnoho vedľajších účinkov, ktoré telu neprospievajú.
- Príroda zmazáva otázniky nad liečbou a poskytuje riešenia.