Strašiak menom erektilná dysfunkcia

Čo to je erektilná dysfunkcia a ako sa dá vyriešiť?

Erektilná dysfunkcia patrí k najčastejším sexuálnym problémom mužov. U mužov po päťdesiatke sa tento problém vyskytuje u viac ako polovice z nich, ale nevyhýba sa ani mladším mužom. Aké sú príčiny tohto problému a čo môžete urobiť pre jeho riešenie? Poradíme vám.

Čo to je erektilná dysfunkcia?

Erektilná dysfunkcia, známa aj pod názvami porucha erekcia alebo porucha potencie, znamená neschopnosť udržať erekciu penisu v dostatočnej tuhosti a po dostatočnú dobu. V dôsledku nedostatočného stoporenia nie je muž v podstate schopný pohlavného styku.


Náš tip: Prečítajte si aj článok o tom, ako spoznáte, že s vami nie je spokojná v posteli.


Príčiny erektilnej dysfunkcie

Príčin porúch erekcie je viacero. Poruchy stoporenia môžu byť spôsobené telesnou chorobou alebo môže mať psychický pôvod.

1. Psychické  príčiny

Psychické príčiny podmieňujú približne štvrtinu všetkých problémov s erekciou. Patria k nim najmä:

 • stres, úzkosti a depresie,
 • nedostatok spánku,
 • prepracovanosť,
 • zlý životný štýl,
 • partnerské problémy,
 • obavy so zlyhania.

Erektilná dysfunkcia môže byť spôsobená telesnou chorobou alebo môže mať aj psychický pôvod.

Erektilná dysfunkcia depresie - Erexan.sk

2. Fyzické príčiny

Až tri štvrtiny problémov s erekciou je spôsobených organickými príčinami, ktoré sú spojené s telesnými chorobami. Vznikajú vtedy, keď nejaká choroba, operácia alebo úraz poškodia cievy alebo nervy, ktoré zásobujú penis alebo narušia hormonálnu rovnováhu. Ide teda najmä o ochorenia, ktoré poškodzujú nervový a cievny systém, ale aj poúrazové stavy či civilizačné ochorenia. Patria k nim najmä:

 • fajčenie a alkoholizmus, užívanie drog, ale aj dlhodobé užívanie liekov na predpis,
 • srdcovo-cievne ochorenia, vysoký krvný tlak, kôrnatenie tepien,
 • cukrovka,
 • nadváha a obezita,
 • vysoká hladina cholesterolu,
 • nedostatok testosterónu,
 • chirurgické úkony, stavy po operácii panvy, prostaty, miechy či hrubého čreva,
 • urologické ochorenia, napr. zápal prostaty,
 • skleróza multiplex,
 • ochorenia obličiek.

Náš tip: Pozrite si, čomu by ste sa mali vyhnúť, ak máte problém s erekciou.


Liečba erektilnej dysfunkcie

Pokroky v liečbe erektilnej dysfunkcie, ktoré zanamenáva medicína v posledných rokoch, umožňuje vyriešiť tento problém v každom prípade. Liečba porúch erekcie je už v súčasnosti samozrejmosťou. Ak máte len občasné problémy s erekciou, skúste hľadať dôvod vo vyššie uvedených psychických a organických príčinách. Možno sa problém ukrýva vo vašej hlave a dokážete ho jednoducho vyriešiť. Alebo len obmedzte fajčenie a alkohol a začnite sa viac hýbať.

Ak však problémy pretrvávajú dlhšie ako pol roka, je načase vyhľadať lekára. Ten určí diagnózu a určí správny liečebný postup. Lekár sa pritom zameriava na komplexné posúdenie zdravotného stavu, vylúči ochorenia, ktoré mohli spôsobiť poruchu erekcie, vyšetrí hladinu sexuálnych hormónov a posudzuje stav prostaty a cievneho systému. Liečba erektilnej dysfunkcie potom závisí od jej príčiny.

1. Výživové doplnky

Ak nemáte zdravotné problémy, erektilnú dysfunkciu môžete riešiť výživovými doplnkami bez lekárskeho predpisu. Takéto prípravky sú založené na vysokej koncentrácii živín a iných prospešných látok, ktoré slúžia na doplnenie bežnej stravy. Mnohé z nich obsahujú výťažky z rastlín, ktoré sú považované za afrodiziaká.

Na trhu existuje rôzne tabletky a iné prostriedky na erekciu. Okrem samotnej erekcie pôsobia pozitívne aj na predĺženie pohlavného styku či zvyšovanie libida. Erexan je certifikovaný doplnok výživy, ktorý sa úspešne využíva pri riešení problémov s erektilnou dysfunkciou. Jeho účinnosť je založená koncentrovaných prírodných extraktoch a aminokyselinách.

Erexan obsahuje extrakt rastliny maca, ktorý  zabezpečuje produkciu energie pre orgazmus aj pre celý milostný akt. Táto rastlina sa tiež úspešne používa aj pri riešení problémov s prostatou, s nedostatočnou tvorbou spermií, impotenciou alebo slabou erekciou. Riešenie problémov s erekciou podporuje aj kombinácia aminokyselín L-arginín, L-citrulín, L-lysin a L-Ornytin a koncentrovaného výťažku kotvičníka zemného, ktorý ovplyvňuje hladinu mužského pohlavného hormónu testosterónu. Viac o zložení a účinkoch Erexanu si môžete prečítať na ďalších stránkach.

2. Lieky na predpis

V závažnejších prípadoch problémov s erekciou vám pomôže urológ, ktorý vám po podrobnej diagnostike môže predpísať lieky na podporu erekcie. Na trhu je už v súčasnosti k dispozícii veľa preparátov, ktoré sa od seba odlišujú nielen svojím mechanizmom účinku, ale aj rýchlosťou nástupu a dobou trvania účinku.

Nezabúdajte však na to, že väčšina tabletiek na erekciu prináša aj negatívne vedľajšie účinky, ako napríklad bolesti hlavy, začervenanie tváre či zažívacie ťažkosti. Takéto lieky nie sú určené pre ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami a nesmú sa používať ani v kombinácii s inými liekmi na lekársky predpis.

Erektilná dysfunkcia tabletky - Erexan.sk

3. Ďalšie možnosti

Ak tabletky na predpis nezaberajú, ďalšou možnosťou liečby sú injekcie, po ktorých aplikácii dochádza do 15 minút k erekcii s účinkom 60 - 90 minút. Inou alternatívou je aj použitie tzv. vákuovej pumpy. V ojedinelých prípadoch je potrebný dokonca chirurgický zásah v podobe operácie na cievach penisu, ktoré zásobujú erektilné telesá - tzv. revaskularizácia. Snáď najradikálnejšie riešenie je chirurgická aplikácia penisového implantátu, ku ktorému sa pristupuje až vtedy, keď predchádzajúce možnosti zlyhali.

Zhrňme si to

 • Erektilná dysfunkcia patrí k najčastejším sexuálnym poruchám mužov.
 • Postihuje najmä staršie ročníky, ale nevyhýba sa ani mladším.
 • Medzi najčastejšie príčiny erektilnej dysfunkcie patria fyzické príčiny, dôvody však hľadajte aj v psychike.
 • Riešenie problémov nájdete vo výživových doplnkoch na prírodnej báze, v závažnejších prípadoch v liekoch na predpis a ďalších možnostiach.

Autor článku: Lívia

Lívia

Prečo práve moje články? Urológii a sexuológii sa venujem už niekoľko rokov. Pre to som sa rozhodla prispieť k dobrej veci a podporiť tento blog mojimi - dúfam informačne hodnotnými článkam...

Zobraziť viac

1 bod2 body3 body4 body5 bodov 2 hlasov, skóre: 5,00
Loading...