Čo to je erektilná dysfunkcia a ako sa lieči?
Erektilná dysfunkcia (v skratke aj ED) patrí k najčastejším sexuálnym problémom mužov. U mužov po päťdesiatke sa tento problém vyskytuje u viac ako polovice z nich. Erektilná dysfunkcia v mladom veku ale nie je žiadnou výnimkou. Aké sú príčiny tohto problému a čo môžete urobiť pre jeho riešenie? Poradíme vám.
Čo to je erektilná dysfunkcia?
Erektilná dysfunkcia, známa aj pod názvami porucha erekcie alebo porucha potencie, znamená neschopnosť udržať erekciu penisu v dostatočnej tuhosti a po dostatočnú dobu.
V dôsledku nedostatočného stoporenia nie je muž v podstate schopný pohlavného styku. V najvážnejších prípadoch sa môže erektilná dysfunkcia prejaviť aj úplnou stratou schopnosti dosiahnuť erekciu. Nedostaví sa teda ani len náznak erekcie. Podobne erektilnú dysfunkciu definuje aj Americká Urologická Asociácia.
Laická verejnosť si často zamieňa pojmy ako erektilná dysfunkcia alebo impotencia. Tieto dve slová však nepomenúvajú jeden a ten istý problém. Pojem erektilná dysfunkcia sa používa výhradne pre pomenovanie problému so stoporením. Impotencia je ale širší pojem, ktorý v sebe zahŕňa aj iné problémy zapríčiňujúce správnu reprodukčnú funkciu muža. Ide na príklad o neschopnosť dosiahnuť ejakuláciu, znížené množstvo ejakulátu pod určitú úroveň, ale aj znížené libido – teda nechuť vykonávať pohlavnú aktivitu.
Zámena pojmov erektilná disfunkcia a impotencia
Erektilná dysfunkcia je súhrnné pomenovanie pre akékoľvek problémy so stoporením penisu, zatiaľ čo impotencia zahŕňa všetky problémy ktoré zabraňujú splodeniu dieťaťa (vrátane erektilnej dysfunkcie)
Pred tým ako sa budeme venovať samotným príčinám erektilnej dysfunkcie, je potrebné čo-to povedať aj o samotnej erekcii. Erekcia je vlastne proces stoporenia penisu, pri ktorom sa odohráva viacero dejov. Zablokovanie každého z týchto dejov potom môže spôsobiť erektilnú dysfunkciu.
Vznik erekcie
Nič na svete sa nestane bez príčiny a rovnako to platí aj pre stoporenie penisu. Aby nastala erekcia, je potrebný prvotný podnet, ktorý spustí reťazovú reakciu ďalších udalostí. Podnet môže prísť vo forme fyzického dráždenia penisu (najme oblasti žaluďa), alebo vo forme myšlienky, bez nutnosti fizyckého dráždenia erotogénnych zón.
Ako iste každý muž vie, penis sa môže postaviť len na základe pohľadu na peknú ženu a ako na potvoru sa to vždy stane v tej najmenej vhodnej chvíli. Najčastejšie však erekcii predchádza kombinácia fyzického dráždenia a psychického podnetu. Ako uvádzajú aj urológovia Dr. R. Dean spou s Dr. T. Luem, potom nastáva nasledovný fyziologický proces.
- Fáza plnenia: Vo fáze plnenia nastáva relaxácia svalstva, ktorá uvoľní priechod krvi do dvoch hubovitých teliesok v penise. Tepny privádzajú veľký objem krvi do penisu a ten sa začína plniť krvou.
- Fáza tvrdnutia penisu: Keď je už penis naplnený krvou približne na 80 – 90% svojej objemovej kapacity, kavernózne telieska svojim zväčšeným objemom začnú stláčať cievy, ktoré majú za úlohu odvod krvi preč z penisu. Znížený odtok krvi spôsobuje postupné výraznejšie stvrdnutie penisu.
- Fáza tvrdosti penisu: V tejto fáze je už penis maximálne naplnený krvou a cievy na odvod krvi sú úplne pozastavené. Penis je pripravený na vykonanie pohlavného styku. Fáza tvrdosti by mala byť stabilná a nemalo by sa stať že penis opadne ešte pred tým ako dôjde k vyvrcholeniu.
- Fáza opadnutia erekcie: V poslednej fáze dochádza k opetovnej kontrakcii svalov zodpovedných za prítok krvi do penisu čím sa jej prietok znižuje, dochádza k uvolneniu odtokových ciev a k postupnému ochabnutiu erekcie.
Ak nastane problém v ktorejkoľvek fáze erekcie, od prvotného podnetu až po fázu tvrdosti, môže to spôsobiť erektilnú dysfunkciu. Napríklad upchatie prívodnej tepny penisu zníži prietok krvi a penis ostane mäkký, pretože tlak krvi nedokáže stlačiť odvodné cievy a zabrániť tak odtoku krvi preč z penisu.
Príznaky erektilnej dysfunkcie
Erektilná dysfunkcia je súhrnné pomenovanie pre množstvo rôznych konkrétnejších problémov. V ľahších prípadoch môže ísť o čiastočné poruchy erekcie, v tých ťažších aj o celkovú stratu erekcie bez možnosti vykonania pohlavného styku.
Medzi najčastejšie príznaky erektilnej dysfunkcie patria:
- Nedostatočná erekcia – stoporenie penisu sa síce dostaví, ale je veľmi slabé. Peis je môkký a poddajný. Je komplikované vykonať pohlavný styk.
- Krátka erekcia – penis dosiahne erekciu v plnej sile, ale táto vydrží iba krátko. Erekcia rýchlo opadá bez toho aby došlo k vyvrcholeniu muža.
- Priapizmus (alebo aj dlhá erekcia) – penis dosiahne maximálnu erekciu ale táto trvá veľmi dlho. Erekcia sa po dlhšom čase stáva bolestivou a niekedy je potrebný aj chirurgický zásah na riešenie tohoto problému.
- Predčasná erekcia – pojem sa často zamieňa s predčasnou ejakuláciou, ale aj predčasná erekcia môže závažne negatívne ovplyvňovať život muža. Ak sa penis postaví aj v nevhodných situáciách bez možnosti stoporenie ovládnuť, je to problém.
Príčiny erektilnej dysfunkcie
Príčin porúch erekcie je viacero. Poruchy stoporenia môžu byť spôsobené telesnou chorobou alebo môže mať psychický pôvod. Pre stanovenie správnej liečby erektilnej dysfunkcie je potrebné starostlivo identifikovať, ktorá z týchto dvoch skupín prevažuje. Inak liečba nebude dostatočne efektívna.
Psychické príčiny erektilnej dysfunkcie
Psychické príčiny podmieňujú približne štvrtinu všetkých problémov s erekciou. Mozog je spúšťačom rady fyzických procesov, ktoré vedú ku kvalitnej erekcii. Ak nieje niečo v poriadku s mysľou človeka, erektilná dysfunkcia vznikne ľahko. Uznávaná americká urologická nemocnica Mayo clinic vo svojom článku uvádza aj nasledovné psychické príčiny:
- stres, úzkosti a depresie,
- nedostatok spánku,
- prepracovanosť,
- zlý životný štýl,
- partnerské problémy,
- obavy so zlyhania.
Erektilná dysfunkcia môže byť spôsobená telesnou chorobou alebo môže mať aj psychický pôvod.
Fyzické príčiny erektilnej dysfunkcie
Až tri štvrtiny problémov s erekciou je spôsobených organickými príčinami, ktoré sú spojené s telesnými chorobami. Vznikajú vtedy, keď nejaká choroba, operácia alebo úraz poškodia cievy alebo nervy, ktoré zásobujú penis alebo narušia hormonálnu rovnováhu. Ide teda najmä o ochorenia, ktoré poškodzujú nervový a cievny systém, ale aj poúrazové stavy či civilizačné ochorenia. Patria k nim najmä:
- Srdcovo-cievne ochorenia, vysoký krvný tlak, kôrnatenie tepien,
- cukrovka,
- nadváha a obezita,
- vysoká hladina cholesterolu,
- nedostatok testosterónu,
- chirurgické úkony, stavy po operácii panvy, prostaty, miechy či hrubého čreva,
- urologické ochorenia, napr. zápal prostaty,
- skleróza multiplex,
- ochorenia obličiek.
Čítajte viac: Pozrite si, čomu by ste sa mali vyhnúť, ak máte problém s erekciou.
Erektilná dysfunkcia v mladom veku
Napriek tomu, že erektilná dysfunkcia postihuje skôr starších mužov, ani mladý muži sa jej niekedy nevyhnú. Pri mladších pánoch vo veku do tridsať rokov, môžu za erektilnú dysfunkciu väčšinou psychogénne príčiny. Aj dnešná rýchla doba plná stresu môže byť príčinou toho, že často vzniká erektilná dysfunkcia v mladom veku. Nie je to ale pravidlo a žiaľ bohu, niekedy sa vyskytnú aj príčiny fyzického charakteru.
Základnú diagnostiku si dokážete urobiť aj sami. Pre stanovenie správnej liečby je dôležité vedieť, kde má ED svoje korene. Nemal by byť príliš veľký problém uvedomiť si, či vaše problémy s erektilnou dysfunkciou pochádzajú skôr zo psychiky alebo majú korene v nejakej forme poškodenia penisu a jeho mechanizmov. Pre lepšie pochopenie kam smerujeme, uvedieme príklad.
Erektilná dysfunkcia sa nevyhýba ani mladým mužom.
Ak trpíte erektilnou dysfunkciou iba pri pohlavnom styku s partnerkou, ale osamote funguje všetko v poriadku, príčiny hľadajte v psychike. Ak ale problémy pretrvávajú aj v súkromí, môže to naznačovať fyzické príčiny. Nie je to ale pravidlo, lebo napríklad ak človek trpí nechuťou k sexu, bude mať problém s erekciou pri žene ale aj mimo nej, čo je pochopiteľné. V takomto prípade je ale podhubie erektilnej dysfunkcie celkom zreteľne viditeľné a treba ho riešiť.
Ak už viete čo približne stojí za vašimi problémami, zamerajte sa na konkrétu skupinu možných riešení ED. Viac o liečbe erektilnej dysfunkcie sa dočítate v ďalšej časti článku.
Liečba erektilnej dysfunkcie
Pokroky v liečbe erektilnej dysfunkcie, ktoré zanamenáva medicína v posledných rokoch, umožňuje vyriešiť tento problém v každom prípade. Liečba porúch erekcie je už v súčasnosti samozrejmosťou. Ak máte len občasné problémy s erekciou, skúste hľadať dôvod vo vyššie uvedených psychických a organických príčinách. Možno sa problém ukrýva vo vašej hlave a dokážete ho jednoducho vyriešiť. Alebo len obmedzte fajčenie a alkohol a začnite sa viac hýbať.
Ak však problémy pretrvávajú dlhšie ako pol roka, je načase vyhľadať lekára. Ten určí diagnózu a určí správny liečebný postup. Lekár sa pritom zameriava na komplexné posúdenie zdravotného stavu, vylúči ochorenia, ktoré mohli spôsobiť poruchu erekcie, vyšetrí hladinu sexuálnych hormónov a posudzuje stav prostaty a cievneho systému. Liečba erektilnej dysfunkcie potom závisí od jej príčiny.
Tabletky na erekciu bez predpisu
Ak nemáte erektilnú dysfunkciu, môžete ju riešiť tabletkami na erekciu bez lekárskeho predpisu. Takéto prípravky sú založené na vysokej koncentrácii aminokyselín a iných prospešných látok, ktoré slúžia na doplnenie bežnej stravy. Mnohé z nich obsahujú výťažky z rastlín, ktoré sú považované za afrodiziaká.
Už aj u nás môžte nájsť veľký sortiment rôznych voľnopredajných tabletiek na erekciu. Okrem samotnej erekcie často pôsobia pozitívne aj na predčasnú ejakuláciu – teda predĺženie pohlavného styku či zvyšovanie libida. Ak sa rozhodnete skúsiť to s voľnopredajnými tabletkami na erekciu, vyberte si taký produkt, ktorý obsahuje vysoký podiel účinných látok, neobsahuje zbytočné prídavné látky a nespôsobuje nežiaduce účinky.
Ktoré sú najlepšie tabletky na erekciu?
Erexan obsahuje najvyšší podiel účinných látok na podporu erekcie. Riešenie problémov s erektilnou dysfunkciou podporuje najmä kombinácia aminokyselín L-arginín, L-citrulín, L-lysin a L-Ornytin a koncentrovaného výťažku kotvičníka zemného, ktorý ovplyvňuje hladinu mužského pohlavného hormónu testosterónu. Erexan je možné kúpiť cez internet, ale dostanete ho aj v každej dobrej lekárni.
Lieky proti erektilnej dysfunkcii na predpis
V prípade že vám voľnopredajné tabletky nezaberú, budete musieť použiť lieky na predpis. Tu už treba navštíviť urológa. Ten vám po podrobnej diagnostike môže predpísať lieky na podporu erekcie. najčastejšie sa predpisuje Viagra, ale na trhu je už v súčasnosti k dispozícii veľa liekov na erekciu, ktoré sa od seba odlišujú nielen svojím mechanizmom účinku, ale aj rýchlosťou nástupu a dobou trvania účinku.
Ak sa rozhodnete užívať lieky na erektilnú dysfunkciu, dajte si pozor na vedľajšie účinky
Vedľajšie účinky liekov proti erektilnej dysfunkcii
Nezabúdajte však na to, že väčšina tabletiek na erekciu prináša aj negatívne vedľajšie účinky, ako napríklad bolesti hlavy, začervenanie tváre či zažívacie ťažkosti. Takéto lieky nie sú určené pre ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami a nesmú sa používať ani v kombinácii s inými liekmi na lekársky predpis.
Konzultácie u sexuológa
Sexuológovia sú psychiatri, špecializovaní na riešenie sexuálnych problémov. Preto sú často vyhľadávaní aj vtedy, keď vznikne potreba riešenia nejakého psychického problému, ktorý zapríčiňuje erektilnú dysfunkciu. Jedným z najviac vyhľadávaných sexuológov na Slovensku je Dr. Ivan Kubiš. Ten tvrdí, že mnohí muži k nemu neprídu, pretože sa jednoducho hanbia. Pritom ak by sa odhodlali problém riešiť s odborníkom, hľadanie vhodného riešenia by pre nich bolo omnoho jednoduchšie.
Ďalšie možnosti liečby erektilnej dysfunkcie
Ak tabletky na predpis nezaberajú, ďalšou možnosťou liečby sú injekcie, po ktorých aplikácii dochádza do 15 minút k erekcii s účinkom 60 – 90 minút. Inou alternatívou je aj použitie tzv. vákuovej pumpy. V ojedinelých prípadoch je potrebný dokonca chirurgický zásah v podobe operácie na cievach penisu, ktoré zásobujú erektilné telesá – tzv. revaskularizácia. Snáď najradikálnejšie riešenie je chirurgická aplikácia penisového implantátu, ku ktorému sa pristupuje až vtedy, keď predchádzajúce možnosti zlyhali.